jak zarejestrować drona w 2022 roku

Jak zarejestrować drona w Polsce w 2023 roku?

Według obowiązujących w Polsce przepisów, każdy dron posiadający kamerę oraz którego waga przekracza 250 gramów, musi zostać zarejestrowany. Najistotniejszą kwestią jest uzyskanie numeru rejestracyjnego, który przypisywany jest indywidualnie i umożliwia identyfikację danego urządzenia. Jak przebiega procedura rejestracji drona w naszym kraju oraz od czego należy zacząć?

Czy rejestrować drona?

Drony w ciągu ostatnich lat stały się niezwykle popularne, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Często stanowią one również element pracy, na przykład fotografów, którzy przy pomocy tych urządzeń są w stanie wykonać imponujące ujęcia. Wciąż jednak niewiele osób wie, że aby móc legalnie w Polsce latać dronem, należy go najpierw zarejestrować.
Warto jednocześnie podkreślić, że obowiązek ten nie dotyczy absolutnie każdego sprzętu. Wyjątek stanowią drony zabawkowe, mini drony oraz urządzenia, których waga nie przekracza 250 gramów. Jeśli urządzenie posiada urządzenie rejestrujące np. kamerę, bezwzględu na wagę musi zarejestrować się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Otrzymany podczas rejestracji numer operatora musicie napisać/przykleić do drona.

Co może się stać, kiedy nie dopilnuje się obowiązku rejestracji urządzenia? Wtedy może spotkać się z mandatem. Chociaż może wydawać się, że popularne drony to niewielkie urządzenia, które nie stanowią zagrożenia, podlegają one przepisom prawa lotniczego. Przepisy te natomiast jasno określają, że latanie dronem bez posiadania licencji podlega karze grzywny.

Sprawdź też: Nowe przepisy dronowe UE 2021 ws. użytkowania dronów

Rejestracja drona w 2022 roku 

Jeżeli twój dron wymaga rejestracji, w pierwszej kolejności zacznij od zarejestrowania siebie jako operatora na stronie drony.ulc.gov.pl i zgłaszając potwierdzenie profilu pilota BSP. Po podaniu adresu email i numeru telefonu, otrzymasz wiadomość zawierającą link aktywacyjny. Kiedy w niego klikniesz, na stronie będziesz mógł wpisać kod aktywacyjny oraz ustalić hasło.   

Będąc prywatnym użytkownikiem drona, uzyskasz Numer Pilota. Jeżeli jednak to inny podmiot odpowiedzialny jest za urządzenie, na przykład firma, musisz zarejestrować go dodatkowo, wskazując inny adres email – wtedy uzyskasz Numer Operatora. 

W świetle przepisów dotyczących rejestracji dronów, operatorem może zostać każda osoba fizyczna oraz prawna. Podczas rejestracji przydzielany jest indywidualny Numer Operatora, który trzeba umieścić na dronie. Rejestrując się jako operator, uzyskuje się również dostęp do profilu pilota, umożliwiającego przystąpienie do egzaminu odbywającego się w formie online na podkategorię A1/A3, a także części szkolenia teoretycznego na podkategorię A2. 

W przeciwieństwie do osoby fizycznej, zarejestrowana jako operator osoba prawna nie może jednak korzystać z profilu pilota. W przypadku, gdy do obsługi urządzenia będą przystępować pracownicy, każdy z nich musi zarejestrować się w systemie.

Jaki numer na dronie? Co nakleić – numer pilota czy numer operatora? 

Kiedy zarejestrowałeś się już na stronie i otrzymałeś indywidualne numery, na drona naklej jedynie Numer Operatora, posiadający litery “POL” oraz ciąg innych liter oraz cyfr. Jeżeli posiadasz kilka dronów, musisz zadbać o to, aby numer był naniesiony w trwały sposób, który jednocześnie nie uszkodzi sprzętu.  

zdjęcie pochodzi z aukcji Allegro: https://allegro.pl/oferta/zestaw-naklejek-na-drona-numer-operatora-10077417989

Możesz to zrobić na przykład za pomocą mocnej taśmy klejącej, przyklejając wydrukowany numer na drona lub zalaminować go, a następnie przytwierdzić przy pomocy rzepu. 

Co musisz mieć ze sobą latając dronem? Jaki dokument? 

Obecnie, w 2022 roku nie potrzebujesz mieć przy sobie ubezpieczenia OC, badań lekarskich czy też odblaskowej kamizelki. Kiedy przyjdzie do kontroli, musisz za to okazać potwierdzenie ukończenia szkolenia oraz egzaminu. Jednak bez obawy, szkolenie możesz odbyć online – i trwa ono max kilkadziesiąt minut. 

Za każdym razem, kiedy będziesz korzystać z drona, powinieneś mieć przy sobie również dowód osobisty, który pozwoli potwierdzić twoje dane osobowe, a także Check in w aplikacji DroneRadar. Dzięki temu, podczas kontroli policji lub innej służby, wystarczy jedynie okazać do zeskanowania kod QR. Umożliwia on dostęp do informacji z rejestru Urzędu Lotnictwa Cywilnego, takich jak numer pilota, status uprawnienia oraz daty ważności konkretnych uprawnień.

Sprawdź ofertę naszych dronów
VISUO-XS809HW
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

DARMOWA DOSTAWA przy dowolnych zakupach w naszym sklepie internetowym.

Zwrot towaru

Bezproblemowy oraz prosty zwrot towaru w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.

Gwarancja dystrybutora

Wszystkie towary oferowane w naszym sklepie posiadają gwarancję dystrybutora.

SSL Bezpieczne zakupy

Wszelkie transakcje dokonywane w naszym sklepie są szyfrowane protokołem SSL.