Czy dziecko może latać dronem obraz 1

Czy dziecko może latać dronem? Ile latać musi mieć dziecko, aby latać dronem?

Zastanawiasz się, czy dziecko może latać dronem? Trudno określić, jaki jest najlepszy wiek, kiedy dziecko może zacząć latać dronem. Zależy to bowiem od kilku czynników – m.in. rodzaju drona, rodziców i samego dziecka. Ogólnie rzecz biorąc, jednak przyjmuje się, że dzieci w wieku powyżej 4 lat mogą już latać dronem pod nadzorem. Na samodzielne loty to jeszcze za wcześnie – najlepiej poczekać z tym do ukończenia 8. roku życia i dopiero wtedy zacząć rozważać zakup zabawkowego drona. Natomiast starsze dzieci, które mają więcej niż 13 lat, świetnie radzą sobie już z większymi dronami. 

Dlaczego właśnie taki podział jest najlepszy? Głównie dlatego, że tanie drony zabawkowe są idealne dla młodszych dzieci, ponieważ one nie wymagają zbyt wiele. Jeśli natomiast chodzi o starsze dzieci, to jednak one mają już pewne umiejętności i są dojrzałe, dlatego bez problemu można powierzyć im większe i zarazem droższe drony (np. drony rekreacyjne). 

Kiedy dziecko może uczyć się latać dronem?

Często mówi się, że dzieci powyżej 4. roku życia mogą już rozpocząć swoją przygodę z obsługą kontrolera drona. To czas, kiedy mogą już opanować manualną zręczność, dlatego na pewno poradzą sobie z dronem zabawkowym. 

Dzieci uczą się samodzielnego podejmowania decyzji

Bardzo ważne jest jednak, aby zabawa dronem w tym wieku odbywała się pod ścisłym nadzorem osoby dorosłej. Co więcej, dzieci w tym wieku i nieco starsze, zwykle świetnie radzą sobie w lataniu dronem, aczkolwiek to nie jest wystarczający powód, aby kupić im drogiego drona, ponieważ ich umiejętności nie są jeszcze na aż tak dobrym poziomie. 

Drony dla dzieci 8 lat +

Zdecydowana większość dronów zabawkowych dostępnych na rynku ma oznaczenie, że są to urządzenia dla osób w wieku 8+. W tym wieku maluchy mają dobrą koordynację ręka-oko i zręczność, dlatego potrafią posługiwać się kontrolerem. W tym wieku dzieci są cierpliwe i zmotywowane do tego, aby nauczyć się, jak właściwie latać dronem. Dlatego dla tej kategorii wiekowej także można polecić zabawkowe drony. Są one doskonałym wyborem dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat, ponieważ kosztują niewiele i są bezpieczne. Niektórymi modelami można latać nawet w pomieszczeniach! Co więcej – drony zabawkowe do 250 g nie wymagają rejestracji w Polsce.

Sprawdź ofertę dronów zabawkowych
VISUO-XS809HW

Drony dla dzieci 13 lat +

Co natomiast z dziećmi powyżej 13. roku życia? To już nastolatki, dlatego drony-zabawki często są dla nich niewystarczające, choć naszym zdaniem na sam start do nauki latania są dobrym wyborem! W przypadku jednak starszych dzieci, które poważnie myślą o lataniu dronem i chcą zdobyć umiejętności pozwalające na wykonywanie świetnych zdjęć i filmów, warto rozważyć zakup nieco lepszego drona z aparatem, GPS, czy kilkoma inteligentnymi trybami lotu. 

Co ważne: kupując drona dla dziecka, musisz pamiętać o obowiązujących przepisach w Polsce. Zgodnie z nimi jedynie drony do 250g nie wymagają rejestracji. Te, które przekraczają ten limit, muszą już zostać zarejestrowane.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie rządowej:
– https://www.ulc.gov.pl/pl/drony/czesto-zadawane-pytania-faq/485-pytania-ogolne/5461-czy-moje-dziecko-moze-latac-dronem 

Sprawdź ofertę dronów rekreacyjnych

Czy nauka latania dronem jest trudna dla dzieci?

Nauka latania dronem u dzieci przebiega naturalnie, a nabywanie nowych umiejętności w tym zakresie jest dla nich dość proste. Nierzadko okazuje się, że dzieci szybciej uczą się latać dronem niż rodzice. Aby nabyć rzeczywiste umiejętności latania związane z opanowaniem kontrolera, wymagana jest przede wszystkim praktyka.

Czy dziecko może latać dronem obraz 1
Dzieci muszą dowiedzieć się m.in.:

Powyższa lista może być krótsza lub dłuższa w zależności od rodzaju drona. Przykładowo drony zabawkowe nie wymagają zbyt wiele, nie trzeba ich praktycznie przygotowywać do lotu. Jedyne, o co trzeba zadbać, to o regularne ładowanie baterii drona i kontrolera. 

Śmiało możemy stwierdzić, że najistotniejszą kwestią, jeśli chodzi o naukę latania dronem, jest to, jak używać drążków kontrolera. Nawet bardzo małe drony zabawkowe nieposiadające trybów lotu czy wspomagania zawisu mogą być trudne do opanowania. To niestety bywa zniechęcające dla młodych użytkowników, lecz jest to świetna okazja do tego, by zachęcić dziecko do wytrwałości w nauce nowych umiejętności. 

Co więcej, jeśli natomiast chodzi o nastolatków, którzy chcą nauczyć się latać dronem, najprawdopodobniej będą musieli nauczyć się także kilku innych rzeczy. Mianowicie mowa tutaj o rejestracji drona (jeśli jest powyżej 250g), aktualizacji oprogramowania dla drona i kontrolera, czy o umiejętnościach korzystania z różnych funkcji lotu.

Czy latanie dronem jest bezpieczne dla najmłodszych?

To pytanie najpewniej zadaje sobie każdy rodzic, który rozważa zakup drona dla swojego dziecka lub nastolatka. Przed udaniem się na zakupy należy wiedzieć, że zawsze istnieje jakieś ryzyko – lecz ono pojawia się praktycznie w każdej wykonywanej czynności na co dzień. 

Największym zagrożeniem w przypadku dronów mogą być śmigła, które mogą powodować skaleczenia. Na szczęście jednak większość dronów posiada osłony śmigieł, dlatego też ryzyko jakichkolwiek skaleczeń jest niewielkie. 

Latanie dronem w pomieszczeniach i na zewnątrz

Latanie dronem w pomieszczeniach (dozwolone jedynie w przypadku dronów zabawkowych) może wiązać się z wieloma uszkodzeniami. Może dojść przykładowo do sytuacji, w której dron wbije się w lampę, wazony, czy szklane ramki do zdjęć. Dlatego zawsze zalecamy loty dronami zabawkowymi jedynie w tych pomieszczeniach, w których nie znajdują się wartościowe lub delikatne przedmioty – przykładowo odradzamy loty w salonie, gdzie zwykle znajduje się telewizor. 

Ryzyko istnieje także podczas lotu większym dronem na zewnątrz, choć jest ono znacznie mniejsze. Należy jednak mieć na uwadze, że najmłodszym często zdarza się wlatywać dronem na dach, czy w okno. To wpadki, które nierzadko zdarzają się podczas nauki latania dronem. Generalnie jednak nie jest to wysoki poziom ryzyka. Nie musimy także obawiać się, co się stanie, gdy dron zwyczajnie spadnie z nieba na głowę dziecka. Praktycznie nie dochodzi do takiej sytuacji, a nawet jeśli by się taka zdarzyła, to drony dla dzieci ważą niewiele, więc nie są w stanie zrobić większej krzywdy. 

Latanie dronem to popularne hobby wśród dzieci, które wymaga ze strony rodziców zachowania ostrożności. Opiekunowie muszą uczyć swoje dzieci, jak latać dronem, aby zmniejszyć ryzyko wypadków podczas zabawy. To zupełnie normalne – w końcu przykładowo podczas nauki jazdy na rowerze, rodzice często przypominają swoim dzieciom o noszeniu kasku, natomiast przy nauce jazdy na deskorolce – noszeniu nakolanników i kasku. 

Jeśli natomiast chodzi o latanie dronem, to rodzice powinny uświadomić swoje dzieci, że:

Podsumowanie – czy dzieci mogą latać dronami?

Drony zabawkowe nie mają limitu wiekowego, więc można śmiało stwierdzić, że dzieci mogą nimi latać! Choć warto tutaj zaznaczyć, że większość producentów dronów zaleca, że najlepszy wiek na rozpoczęcie nauki latania dronem to 8+ lub 14+, w zależności od drona. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami drony do 250g nie wymagają rejestracji, natomiast powyżej 250g – już tak. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zasad umożliwiających bezpieczną eksploatację dronów:

  • W przypadku dronów powyżej 250g wymagana jest rejestracja online urządzenia.
  • Nie wolno latać dronem w kontrolowanej przestrzeni powietrznej – np. niedaleko lotnisk.
  • Podczas lotu dronem trzeba trzymać się z dala od załogowych statków powietrznych.
  • Dron zawsze powinien być utrzymywany w zasięgu wzroku.
  • Nie zaleca się lotów dronem w nocy – chyba że urządzenie jest wyposażone w odpowiednie oświetlenie.
  • Nie wolno przelatywać nad osobami i poruszającymi się pojazdami.
  • Należy trzymać się daleko od działań ratowniczych.
  • Nie wolno latać dronem pod wpływem np. alkoholu.
  • Podczas lotu dronem nie należy postępować lekkomyślnie. 

Pamiętaj, jeśli jesteś rodzicem dziecka, które lata dronem, to Ty jesteś odpowiedzialny za przestrzeganie przez nie zasad dotyczących bezpiecznego lotu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

DARMOWA DOSTAWA przy dowolnych zakupach w naszym sklepie internetowym.

Zwrot towaru

Bezproblemowy oraz prosty zwrot towaru w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.

Gwarancja dystrybutora

Wszystkie towary oferowane w naszym sklepie posiadają gwarancję dystrybutora.

SSL Bezpieczne zakupy

Wszelkie transakcje dokonywane w naszym sklepie są szyfrowane protokołem SSL.