latanie dronem w wietrzna pogode

Latanie dronem w wietrzną pogodę – co warto wiedzieć?

Na zewnątrz panuje wietrzna pogoda i zastanawiasz się, czy możesz teraz latać dronem? Czy Twój dron poradzi sobie z odrobiną silnego wiatru, nie tracąc przy tym kontroli? Czy warto w ogóle ryzykować latanie dronem w wietrzny dzień?

Bardzo wiele dronów może latać nawet gdy jest silny wiatr, lecz zanim wyjdziesz na zewnątrz, by polatać, to powinieneś sprawdzić specyfikację swojego urządzenia. Najczęściej dopuszcza się, aby drony latały z wiatrem, nieprzekraczającym 2/3 ich maksymalnej prędkości. W sytuacji gdy wieje mocniej niż 2/3 maksymalnej prędkości drona, to znak, że najprawdopodobniej lepiej pozostać w domu, ponieważ dron nie będzie w stanie dobrze latać. Maksymalną prędkość swojego drona możesz sprawdzić w dokumentacji technicznej urządzenia.

Sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć o lataniu dronem w wietrzną pogodę!

Z jaką prędkością wiatru może latać dron? 

Latając dronem, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że jest to urządzenie, które ma pewne ograniczenia. Niezależnie od tego, jak bardzo jest zaawansowany lub jak bardzo był drogi, jest ograniczoną technologią, która nie poradzi sobie w każdych warunkach. Mówiąc krótko: gdy na zewnątrz będzie wiał zbyt silny wiatr, to być może nie będziesz w stanie latać dronem. 

Bardzo ważną informacją jest jednak to, że nie wszystkie drony są sobie równe. Niektóre drony dobrze sobie radzą przy naprawdę silnym wietrze. Musisz wiedzieć, że drony dla początkujących zwykle mogą latać z prędkością wiatru od 16 do 48 km/h. Drony półprofesjonalne, które jednocześnie są droższe oraz wyróżniają się lepszymi i większymi śmigłami, zapewniają stabilniejsze możliwości lotu, dlatego istnieje spore prawdopodobieństwo, że będą doskonale latać nawet przy prędkości wiatru 48 km/h lub większej!

Jeśli natomiast chodzi o mini drony, to one zdecydowanie lepiej latają przy normalnej prędkości wiatru lub gdy nie panuje zbyt wietrzna pogoda. Niezależnie jednak od przypadku, pamiętaj, aby nie latać dronem przy prędkości wiatru większej niż 56 km/h. Gdy doskonale radzisz sobie ze sterowaniem drona, to być może uda Ci się efektywnie latać nawet przy prędkości wiatru powyżej 48 km/h, lecz gdy wiatry są silniejsze niż 56 km/h to nie powinieneś podejmować ryzyka utraty urządzenia. 

Jak sprawdzić, z jakimi warunkami wiatrowymi poradzi sobie dron?

Chcesz dowiedzieć się, jak sprawdzić, czy Twój dron może latać w konkretnych warunkach wiatrowych? Jak już wiesz, drony różnią się między sobą i niektóre modele lepiej radzą sobie z silniejszymi wiatrami podczas gdy inne lepiej latają w normalnych warunkach wiatrowych. 

Najlepszą metodą na to, aby sprawdzić, z jaką maksymalną prędkością wiatru może poradzić sobie Twój dron, jest ustalenie jego maksymalnej prędkości. 

Pamiętaj, że silny i szybszy dron może naturalnie walczyć z silnymi wiatrami, dzięki temu, że ma mocne silniki i większy ciąg. Bardzo ważne jest, abyś znał również podstawową zasadę, która mówi, że wolno latać dronem jedynie wtedy, gdy warunki wiatrowe wynoszą 2/3 lub mniej maksymalnej prędkości drona. Przykładowo: jeśli dowiesz się, że Twój dron może latać z maksymalną prędkością 48 km/h, to wiesz już, że najpewniej poradzi sobie z maksymalną prędkością wiatru 32 km/h.

Najprawdopodobniej możesz latać dronem także przy nieco większych prędkościach wiatru, lecz wtedy możesz mieć trochę mniejszą kontrolę nad dronem. 

Latanie dronem w silnym wietrze a bezpieczeństwo

Planujesz latać dronem w wietrzną pogodę, mimo że Twój dron nie jest przystosowany do lotu w takich warunkach? Zapewne więc zastanawiasz się, co może się stać. Istnieje tutaj kilka niebezpieczeństw, które wymieniamy poniżej:

latanie dronem w wietrzna pogode obraz 32

Niebezpieczny start 

Najbardziej ryzykowną częścią lotu jest start, szczególnie gdy wieje bardzo silny wiatr. Wynika to z tego, że dron próbuje nabrać wysokości, a śmigłom wciąż brakuje prędkości. W takiej sytuacji bardzo łatwo może dojść do tego, że dron zostanie wypchnięty przez silny wiatr tuż po starcie, co spowoduje uszkodzenie drona lub jego zderzenie z kimś. 

Problemy w zawisie

Niemniej ważne jest to, że gdy dron jest w zawisie, to nie może utrzymać poziomej pozycji podczas gdy wieje silny wiatr. Może zatem lecieć pod wiatr, by utrzymać poziomą pozycję. To przekłada się na cięższą pracę silników, czego skutkiem może być przegrzanie drona, a nawet uszkodzenia silników i śmigieł!

Brak kontroli

Latanie dronem gdy wieje silny wiatr wiąże się także z ryzykiem utraty kontroli nad dronem w powietrzu. Wiatr może wręcz przenosić urządzenie, przez co operator może nie być w stanie go prawidłowo kontrolować.

Ryzykowne lądowanie

Lądowanie podobnie jak start może być niebezpieczne. Podczas lądowania może dojść do sytuacji, że wiatr porwie drona, a ten natomiast może ulec uszkodzeniu, jeśli uderzy np. w drzewo. 

Wszystkie te możliwe sytuacje pokazują, że nie warto latać dronem, gdy wieje zbyt silny wiatr. Podejmując próby lotu dronem w wietrznych warunkach, ryzykujesz, że uszkodzisz urządzenie lub nawet spowodujesz obrażenia innych osób!

Ryzykowne lądowanie

Lądowanie podobnie jak start może być niebezpieczne. Podczas lądowania może dojść do sytuacji, że wiatr porwie drona, a ten natomiast może ulec uszkodzeniu, jeśli uderzy np. w drzewo. 

Wszystkie te możliwe sytuacje pokazują, że nie warto latać dronem, gdy wieje zbyt silny wiatr. Podejmując próby lotu dronem w wietrznych warunkach, ryzykujesz, że uszkodzisz urządzenie lub nawet spowodujesz obrażenia innych osób!

Jak latać dronem, gdy panuje wietrzna pogoda? Poznaj nasze porady!

Jeśli mimo wszystko podejmiesz decyzję o tym, aby latać dronem podczas wietrznej pogody, to warto, abyś stosował się do poniższych porad:

Latanie dronem w wietrzną pogodę – podsumowanie

Latanie dronem to rewelacyjna zabawa dla małych i dużych, aczkolwiek latanie przy silnym wietrze może nie być najlepszym pomysłem. Co więcej: latanie dronem w taką pogodę może być niebezpieczne zarówno dla urządzenia, jak i ludzi znajdujących się w okolicy, w której latasz. 

Warto jednak podkreślić, że pogoda wietrzna zdarza się dość często – niestety, dlatego warto zaznaczyć, że latanie dronem gdy jest trochę wietrznie, jest całkowicie w porządku. Zaleca się jednak, aby przed lotem sprawdzić pogodę i prędkość wiatru, aby upewnić się, czy lot dronem na pewno będzie bezpieczny. 

Sprawdź ofertę naszych dronów
VISUO-XS809HW
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

DARMOWA DOSTAWA przy dowolnych zakupach w naszym sklepie internetowym.

Zwrot towaru

Bezproblemowy oraz prosty zwrot towaru w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.

Gwarancja dystrybutora

Wszystkie towary oferowane w naszym sklepie posiadają gwarancję dystrybutora.

SSL Bezpieczne zakupy

Wszelkie transakcje dokonywane w naszym sklepie są szyfrowane protokołem SSL.