Show Filters

Zmiany dla bezzałogowych statków powietrznych i dronów od 31 grudnia 2020 roku

Nowe przepisy dronowe mówią nam, że jeśli chcemy latać dronem o wadze powyżej 250g lub bezzałogowym statkiem powietrznym ważącym mniej niż 250g z rejestratorem danych (np. kamerą) w kategorii otwartej, to musimy zarejestrować się jako operator. Rejestracja jest możliwa na stronie urzędu lotnictwa cywilnego pod adresem: www.ulc.gov.pl.

Jak zarejestrować drona?

Aby zarejestrować drona, to musimy podać kilka niezbędnych danych takich jak:

  • imię i nazwisko operatora,
  • adres zamieszkania (bądź adres siedziby firmy),
  • numer telefonu,
  • adres e-mail.

Latasz dronem powyżej 250g? Oto Twoje nowe obowiązki!

Gdy dokonamy już rejestracji na stronie ULC, to czeka na nas kolejna nowość. Mianowicie – szkolenie online, które kończy się testem. Składa się on z 40 pytań wielokrotnego wyboru. Pytania w nim zawarte dotyczą między innymi bezpieczeństwa lotniczego, obowiązujących ograniczeń korzystania z przestrzeni powietrznej oraz wiedzy dotyczącej urządzeń latających. Musimy go zdać, jeśli chcemy latać większymi dronami, czyli ważącymi powyżej 250 g. Jeśli natomiast nie uda nam się zdać egzaminu, to będziemy mogli latać jedynie najmniejszymi dronami (do 250 g).

Czy trzeba rejestrować wszystkie drony?

Nie, mini drony i wszystkie drony zabawkowe, czy też drony dla dzieci, które nie przekraczają masy 250g – nie muszą być rejestrowane w żadnym systemie.

Reasumując, osoby, które zakupiły drona poniżej 250 gramów:

  • nie są zobowiązani do rejestracji urządzenia,
  • mogą latać dronem bez zdania egzaminu on-line.

Warto jednak zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i przed korzystaniem z dronów na otwartym powietrzu, sugerujemy aby wcześniej zapoznać się z podstawowymi zasadami odnośnie bezpiecznego użytkowania dronów.

Natomiast osoby latające dronami o masie powyżej 250 gramów z kamerą:

  • muszą obowiązkowo zarejestrować drona na stronie ULC,
  • aby móc legalnie latać dronem, muszą zdać test on-line.

Drony do 250g w ofercie sklepu KapitanDron.pl

W naszym sklepie internetowym Kapitan Dron znajdziesz szeroki wybór dronów do 250 g, czyli takich, które nie wymagają rejestracji ani zdania testu. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!