tryb headless obraz 2

Czym jest tryb Headless Mode w dronach?

Jeśli interesujesz się dronami, to na pewno zauważyłeś, że niektóre z nowych modeli dronów są reklamowane dość tajemniczym hasłem, brzmiącym “headless mode”. Czym jest tryb Headless Mode w dronach i co, dokładnie oznacza? Czy warto zwracać na tę funkcję uwagę?

Zwyczajny tryb lotu

Nauka latania modelem 4-kanałowym takim jak quadrocopter często sprawia problemy, a jednym z największych jest zmiana kierunków sterowania zależnie od orientacji modelu. W przypadku gdy urządzenie jest skierowane tyłem do Ciebie, to kierunki wychylenia prawego drążka odpowiadają dokładnie tym, w które przemieści się dron. W sytuacji, gdy jednak zdecydujesz się na obrócenie go przodem w swoją stronę, wtedy dochodzi do zamiany lewej strony z prawą oraz przodu z tyłem. To natomiast przekłada się na to, że manipulowanie drążkiem staje się trudniejsze.

Tryb Headless - co to jest?

Niezwykle przydatną funkcją jest tryb Headless, który można spotkać w wielu modelach dronów, zwłaszcza tych stworzonych dla początkujących. Drony dla początkujących, powinny zawierać tryb Headless, ponieważ dzięki tej funkcji, sterowanie dronem jest dużo prostsze.

Aby się o tym przekonać, wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której startujesz dronem zwróconym do Ciebie (oznacza to, że jego ,,głowa” skierowana jest tyłem do Ciebie). Gdy odwrócisz ją o 180 stopni i zaczniesz kierować urządzenie w swoją stronę, zacznie ono lecieć w przeciwną stronę aniżeli jego pierwotna orientacja. Wtedy jeśli przesuniesz joystick w lewo, dron uda się w prawo i odwrotnie. 

To często jest bardzo mylące, ponieważ drony są w kształcie kwadratu oraz mają podobny tył i przód. Jeśli zatem nie masz dużego doświadczenia w lataniu dronem, to prędzej czy później się pogubisz i w ten sposób możesz doprowadzić do wypadku. 

Tutaj właśnie pomocny jest tryb Headless, w którym niezależnie od tego, w jaką stronę zwrócona jest “głowa” drona, jeśli przesuniesz joysticka w lewo – dron uda się w tym kierunku, zaś przy przesunięciu go do przodu – poleci do przodu. Wybór drona z tą funkcją poleca się szczególnie początkującym.

Sprawdź też: Nauka latania dronem – jak latać dronem?

Powody, dla których warto używać trybu Headless w dronie

Latanie dronem wraz z użytkowaniem trybu Headless wiąże się z wieloma zaletami. Poniżej przedstawiamy Ci kilka z nich.

czy warto kupić drona obrazek 2

Umożliwia latanie w wietrznych warunkach

Jeśli często latasz dronem, to na pewno wiesz, jak ważne są warunki pogodowe. Te niestety często utrudniają latanie. Wynika to z tego, że drony latają, manipulując prądami powietrza, dlatego gdy panują wietrzne warunki pogodowe, komfortowe latanie jest trudniejsze i mało bezpieczne. Gdy jednak zdecydujesz się na korzystanie z trybu Headless, to możesz zmniejszyć wpływ wiatru i zyskać lepszą kontrolę nad urządzeniem. To natomiast przekłada się na bezpieczne latanie i lądowanie. Zapamiętaj, że w trybie Headless ryzyko utraty kontroli i wypadku jest znacznie mniejsze.

Sprawdź też: Latanie dronem w wietrzną pogodę – co warto wiedzieć?

Zapobiega wypadkom

Używając trybu Headless, możesz również zapobiec nieszczęśliwym wypadkom. Nieistotne jest to, czy latasz dronem w mieście czy na wsi. Latając w tym trybie, znacząco zmniejszysz ryzyko utraty orientacji i zderzenia z jakimś obiektem. To wszystko przekłada się na wyższe bezpieczeństwo, które jest niesamowicie ważne podczas latania dronem.

Pomocny Tryb Headless i przyjazny szczególnie dla początkujących

Tryb Headless doceniają przede wszystkim osoby początkujące. Jeśli dopiero co otrzymałeś swoje pierwsze urządzenie latające, to na pewno pomocna będzie dla Ciebie ta funkcja. Pamiętaj również, że umożliwia Ci ona eksperymenty z manewrami, czy projektowanie własnych ruchów. Nie obawiaj się – latanie w tym trybie jest bardzo proste!

Sprawdź też: Jaki dron dla dziecka – najlepszy dron do nauki latania

Zapewnia większe możliwości

Często latasz dronem rekreacyjnie? Zatem na pewno zadowoli Cię fakt, że tryb Headless zapewnia Ci więcej miejsca na wykonywanie niełatwych ruchów, co docenisz zwłaszcza podczas wyścigów dronów ze znajomymi. Z opisywanym trybem możesz latać swobodnie i tym samym zyskać więcej przestrzeni i nabrać większej prędkości.

Czy warto używać trybu Headless w dronie?

Nieustanne latanie dronem w trybie Headless nie jest najlepszym pomysłem. Warto bowiem wypróbować również inne tryby, choć warto pamiętać, że w niektórych sytuacjach latanie w tymże trybie jest wręcz konieczne, zaś w innych – może być sporym utrudnieniem. 

Tryb Headless to dobre rozwiązanie, jeśli dopiero uczysz się latać – korzystanie z trybu Headless doskonale przygotuje Cię do normalnego trybu latania, dzięki czemu za pewien czas będziesz świetnie sobie radził w normalnym trybie lotu. Generalnie rzecz ujmując – korzystanie z trybu Headless zaleca się właściwie tylko wtedy, gdy jest to niezbędne.

Latanie w trybie Headless bądź normalnym można przyrównać do prowadzenia auta w trybie ręcznym bądź automatycznym. W przypadku jazdy ręcznej kierowca musi się bardzo angażować, lecz zwykle jest to bardzo przyjemne. Czasem jednak lepszym wyborem jest tryb automatyczny. Pamiętaj – latanie w trybie Headless to nie obowiązek, ale warto z niego korzystać, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Sprawdź ofertę naszych dronów
VISUO-XS809HW
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

DARMOWA DOSTAWA przy dowolnych zakupach w naszym sklepie internetowym.

Zwrot towaru

Bezproblemowy oraz prosty zwrot towaru w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.

Gwarancja dystrybutora

Wszystkie towary oferowane w naszym sklepie posiadają gwarancję dystrybutora.

SSL Bezpieczne zakupy

Wszelkie transakcje dokonywane w naszym sklepie są szyfrowane protokołem SSL.