ile kosztuje dron

Ile kosztuje dron?

Coraz popularniejsze drony to nic innego jak bezzałogowe statki powietrzne. Choć niektóre z nich wyglądają niepozornie, to jednak pierwotnie technologia ta była wymyślona na potrzeby wojska. Ciche, niewielkie i szybkie urządzenie wręcz doskonale nadaje się np. do śledzenia obiektów z dużej wysokości. Dziś drony, oczywiście w uproszczonych formach, są dostępne również dla użytkowników prywatnych. Chcesz wiedzieć, ile kosztuje dron i co może nam zaoferować? Sprawdź nasz wpis!

Definicja drona

Bezzałogowy statek powietrzny, czyli pojęcie, które przybliżyliśmy na początku, nie jest jedynym rozwinięciem urządzenia określanego mianem drona. Dzisiaj bowiem tak nazywa się wszystkie maszyny bezzałogowe. Mogą być one sterowane zdalnie przez operatora bądź odpowiednio wcześniej zaprogramowane. 

Dronem mogą być więc również maszyny wyposażone w koła i poruszające się po drogach, jak i statki nawodne oraz podwodne. Użytkownikom indywidualnym sprzęt ten jednak z pewnością kojarzy się głównie z maszynami latającymi i to właśnie im przyjrzymy się dzisiaj nieco bliżej.

Najpopularniejsze rodzaje dronów

Zanim jednak przejdziemy do kwestii cen, warto jeszcze przybliżyć podstawowe typy tych urządzeń. Biorąc pod uwagę sprzęt latający, najpopularniejsze są maszyny wyposażone w śmigła, tzw. wielowirnikowe bądź multikoptery. 

Najprostsze z nich to po prostu klasyczne helikoptery, najczęściej sprzedawane w formie małych zabawek przeznaczonych głównie dla dzieci. Są one wyposażone w 2 śmigła, a więc jedno główne i drugie mniejsze, zamontowane na stateczniku. Typowe drony latające mają jednak 4, 6 lub 8 śmigieł. 

Zakup pierwszego drona
– co wybrać?

Jeśli interesuje Cię ten temat, zapewne już wiesz, że profesjonalny sprzęt tego typu może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! Jednak spokojnie, to maszyny dedykowane osobom wykorzystującym je do celów zawodowych. Najprawdopodobniej szukasz drona do zabawy, a więc na pewno wydasz na niego dużo mniej.

dron dla dziecka

Na początek polecamy wybór możliwie taniego sprzętu. W dobrych, sprawdzonych sklepach dostaniesz je już nawet za 100-400 zł. To prawda, że są one bardzo proste, ale jako pierwszy dron będą wręcz idealnie. Możesz uczyć się podstaw obsługi bez obaw o to, że zniszczysz taki sprzęt. Dodatkowo zawsze jest szansa, że latanie dronem szybko Ci się znudzi. Inwestując w drogą maszynę, straciłbyś na tym bardzo dużo. Na początek zatem sugerujemy wybrać drony rekreacyjne lub drony dla początkujących

Jaki dron na początek? Jakiego drona wybrać?

Ile kosztuje dron – ile trzeba wydać na drona?

dron na prezent

Drony do 1000 zł

Wspomniane wcześniej 100-400 zł to ceny, które spotkasz między innymi w naszym sklepie internetowym. Mamy niedrogie, ale funkcjonalne, bezpieczne w użytkowaniu i wytrzymałe urządzenia, idealne dla początkujących, młodzieży i dzieci. Taki sprzęt będzie idealny jako dron na prezent lub pierwszy zakup, ale co wtedy, gdy latanie się spodoba i będziemy potrzebowali czegoś więcej?

Trudno jednoznacznie określić ceny, gdyż rynek jest bardzo konkurencyjny i kwoty te znacząco różnią się od siebie. Spokojnie można jednak przyjąć, że sprzęt do zabawy nie powinien kosztować dużo więcej, niż 1000 zł. To naprawdę funkcjonalne, bogato wyposażone urządzenia, które zaopatrzone są w wiele ciekawych funkcji.

Drony powyżej 1000 zł

Profesjonaliści będą celować w wyższy pułap, drony półprofesjonalne kosztują nawet do 5 tysięcy złotych. W tym przedziale można już znaleźć naprawdę porządnego i dużego drona, który został naszpikowany nowoczesnym sprzętem fotograficznym i do filmowania.

Drony powyżej 5000 zł

Powyżej tej kwoty sprzedawane są już bardziej specjalistyczne, najnowocześniejsze maszyny, czyli po prostu drony profesjonalne. Nie są one raczej dedykowane amatorom i osobom szukającym dobrej zabawy. To zwykła strata pieniędzy, gdyż nigdy nie wykorzystasz możliwości tego sprzętu.

Dron Visuo XS809HWG XS809H-W-G 3AKU FPV WiFi 2Mpx
xs809
329 zł
Dron Visuo XS812 812G-W-K 5MP 1080p FPV 3AKU GPS
XS812
599 zł
Dron Visuo XS809 Mini 1AKU FPV WiFi 2Mpx składany
xs809 mini produkt
199 zł

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drona?

Jeśli jesteś na etapie zakupu kolejnego urządzenia i masz już jakieś doświadczenie, powinieneś dokładnie przyglądać się jego parametrom. Większość osób w tym momencie szuka już sprzętu wyposażonego w kamerę. Dobra jakość matrycy jest oczywiście bardzo ważna, ale to nie jedyne kwestie, na które musisz zwrócić uwagę.

Do innych ważnych rzeczy należy zaliczyć:

pojemność zastosowanej baterii

dobry dron powinien działać nieprzerwanie przez minimum 20 minut, to naprawdę niezły wynik,

forma sterowania

obecnie dronem można sterować nie tylko poprzez bezprzewodowy kontroler, ale także aplikację na urządzenia mobilne, naszym zdaniem kontroler jest rozwiązaniem dużo lepszym,

jakość wykonania

zwróć uwagę na solidność konstrukcji, jej wagę i jakość zastosowanych materiałów.

Jeśli kupujesz sprzęt dla dziecka, koniecznie wybieraj drony z osłonami na śmigłach. Bardzo możliwe, że szukasz drona, do którego zamocujesz własną kamerę. W takiej sytuacji musisz nie tylko upewnić się, że uchwyt pasuje do Twojego sprzętu. Zwróć uwagę na maksymalny udźwig, czy maszyna będzie w stanie wystartować z Twoją kamerą.

Warto również celować w kilka przydatnych funkcji, do których zalicza się:

stabilizatory lotu ułatwiające wykonywanie ostrych zdjęć,
funkcję automatycznego powrotu drona do bazy, np. gdy kończy się bateria lub użytkownik wyleciał poza zasięg kontrolera,
czujniki wykrywające ryzyko kolizji, dzięki którym w razie potrzeby dron sam omija przeszkody,
obecność odbiornika GPS,
opcja programowania lotu (operator może wtedy skupić się tylko na filmowaniu lub robieniu zdjęć).

Jak bezpiecznie i legalnie latać dronami?

Zdecydowana większość dronów unoszących się dziś nad naszymi głowami jest użytkowana w zwykłych celach rozrywkowych. Niestety mnóstwo osób nie zdaje sobie sprawy z konieczności przestrzegania pewnych przepisów. To bezzałogowa maszyna, która w momencie wzbicia się w powietrze podlega pewnym regulacjom prawa lotniczego. Zanim rozpoczniesz zabawę, koniecznie zapoznaj się z tymi zasadami. Ich nieprzestrzeganie może grozić bardzo wysokimi karami.

dron na prezent dla dzieci

Najważniejsze kwestie, o których koniecznie musisz pamiętać, to:

Zachowanie odpowiednich odległości

Jeśli dron waży więcej, niż 600 g, można go używać w odległości minimum 100 metrów od zabudowań i innych pojazdów oraz 30 metrów od ludzi.

Nigdy nie dopuszczaj do sytuacji, w której stracisz maszynę bezzałogową z zasięgu wzroku
Latanie z dala od zamkniętych przestrzeni

Drony prywatne nie mogą latać w pobliżu portów lotniczych, jednostek wojskowych, linii energetycznych, ujęć wody, oczyszczalni ścieków i innych strategicznych dla kraju obiektów (należy również omijać szerokim łukiem budynki instytucji lokalnych oraz państwowych, a także muzea, placówki bankowe i stacje radiowe oraz telewizyjne).

Sprawdź: Gdzie można latać dronem? Kto może latać dronem i na jakich zasadach?

Oczywiście pamiętaj też o zwykłych zasadach bezpieczeństwa. Jeśli dronem ma się bawić dziecko, zadbaj o to, aby w pobliżu zawsze znajdowała się osoba dorosła. Unikaj również latania w pobliżu zwierząt. Polecamy instalację darmowych aplikacji, które pokazują bezpieczne i legalne miejsca do takiej zabawy!

Sposoby zastosowania dronów

O zastosowaniu wojskowym już nieco wspominaliśmy i nie będziemy specjalnie rozwijać tej kwestii. Jest to tak naprawdę temat rzeka, tym bardziej że możliwości tych maszyn stale się rozwijają. Wojsko obecnie wykorzystuje je przede wszystkim do misji zwiadowczych.

W przypadku osób prywatnych, mamy tutaj przede wszystkim zastosowanie rozrywkowe. Sterowanie takim dronem daje mnóstwo radości nie tylko dzieciom, ale także osobom dorosłym. Wybór maszyn jest tak szeroki, że ich dopasowanie do indywidualnych potrzeb obecnie nie stanowi żadnego problemu.

co to jest dron

Komercyjne zastosowanie dronów

Sprzęt ten cieszy się również ogromną popularnością w branży filmowej oraz fotograficznej. Coraz bardziej zaawansowane technologicznie latające maszyny bezzałogowe wyposaża się w profesjonalne kamery bądź aparaty. Nagrywanie filmów z perspektywy lecącego ptaka jeszcze nigdy nie było tak proste. Specjaliści od fotografii mogą natomiast uwieczniać obiekty z bardzo dużej wysokości, tworząc niecodzienne, nieosiągalne wcześniej zdjęcia. Dzięki dronom powstało dzisiaj wiele nowych branż usługowych. Zalicza się do nich między innymi fotografię ślubną z powietrza, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

Warto przy okazji wspomnieć o pewnej wizji przyszłości. Być może niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że drony od długiego już czasu są testowane przez firmy kurierskie. Bardzo możliwe, że już za jakiś czas niewielką paczkę pod drzwi dostarczy nie kurier, ale właśnie bezzałogowy statek powietrzny!

Podsumowanie – ile kosztuje dron?

To, ile kosztuje dron, często zależy od naszych wymagań oraz potrzeb. Spokojnie za kilkaset złotych ( 200-400 zł), na początek, możemy kupić wysokiej jakości drona, który pozwoli nam zaznajomić się z lataniem i obsługą sprzętu.

Jeśli złapiemy przysłowiowego bakcyla i będziemy chcieli wykorzystywać sprzęt do celów komercyjnych, np. kręcenia filmów, powinniśmy zainteresować się wtedy dronami półprofesjonalnymi. Kosztują one przeważnie kilka tysięcy złotych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

DARMOWA DOSTAWA przy dowolnych zakupach w naszym sklepie internetowym.

Zwrot towaru

Bezproblemowy oraz prosty zwrot towaru w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.

Gwarancja dystrybutora

Wszystkie towary oferowane w naszym sklepie posiadają gwarancję dystrybutora.

SSL Bezpieczne zakupy

Wszelkie transakcje dokonywane w naszym sklepie są szyfrowane protokołem SSL.