gdzie można latać dronem obraz

Gdzie można latać dronem – kto może latać dronami i na jakich zasadach?

Dron to niewielkie urządzenie, które zyskuje popularność wśród miłośników fotografii i wideo. Rynek rozwija się i coraz więcej dronów trafia w ręce hobbystów, którzy nie zawsze wiedzą, jak pogodzić użytkowanie maszyny z prawem. Istnieje bowiem wiele regulacji, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo użytkownikowi i osobom postronnym. Nie stosując się do nich, możemy zapłacić wysoką cenę. Sprawdź, gdzie można latać dronem bez zezwolenia i w jakiej sytuacji będzie ono potrzebne.

Latanie dronem w świetle prawa

Dawniej drony były sprzedawane jako zabawki. Nie miały tak wielkich możliwości, jak nowoczesne maszyny. Z czasem wykształcił się rynek profesjonalnych dronów, takich jak DJI Phantom, które podbiły serca filmowców i fotografów.

Oprócz profesjonalistów, drony wykorzystuje wiele internetowych sław i autorów treści na YouTube. Popularność tych urządzeń wynika z tego, że są małe i łatwe w obsłudze. Każdy może nauczyć się sterować dronem przy pomocy smartfona, a ceny maszyn stają się coraz bardziej atrakcyjne przy równie solidnym wykonaniu. Czy jednak pojazd, który pozwala wykonać doskonałe ujęcia z lotu ptaka, jest zwyczajnym elementem wyposażenia artysty? Według właściwej definicji, dron jest zdalnie sterowanym pojazdem powietrznym. Tak też jest postrzegany prawnie – dlatego jego użytkowanie podlega ścisłym zasadom.

Ustawy, które bezpośrednio dotyczą dronów

Przejdźmy teraz do spraw ściśle związanych z prawem. Zanim zaczniemy latać dronem, musimy zapoznać się z treścią dwóch ustaw.
Pierwszą z nich jest ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 26 marca 2013 r., które reguluje kwestię dronów i innych statków powietrznych.
Druga ustawa to ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA z dnia 8 sierpnia 2016 r., zmieniające powyższe rozporządzenie – jest to nowelizacja pierwszej ustawy, dotycząca wyłącznie dronów, czyli bezzałogowych statków powietrznych.
Rozporządzenia te dostarczają informacji na temat warunków i wymagań, które trzeba spełnić, by móc używać dronów. Oprócz tego, istnieje kilka dodatkowych formalności – takich jak “prawo jazdy” na drona. Wynika to z faktu, że urządzenia te poruszają się w przestrzeni powietrznej, która obejmuje zdefiniowane strefy lotnicze i podlega kontroli.

Drony a prywatność

Czasami rodzą się wątpliwości dotyczące prywatności osób, które zostaną przypadkowo nagrane przez drona. Wysoka rozdzielczość materiału często pozwala rozpoznać w tłumie osobę, która nie życzy sobie być nagrywana. 

prywatność a drony

Łatwo uchwycić na filmie ogrodzoną posesję, wnętrze mieszkania na wysokim piętrze lub odwiedzających jakiś zabytek. Osoba, która wbrew swojej woli znalazła się na nagraniu, nie dowie się o tym, chyba że po opublikowaniu filmu. W takiej sytuacji za naruszenie prywatności odpowiada operator urządzenia, niezależnie od tego, w jakiej odległości od drona się znajdował.

kurs na drona

Loty w celach zarobkowych – konieczna licencja

Osoby, które planują wykorzystać drona w celach komercyjnych – np. nagrywać materiał do reklam lub wykonywać płatne sesje zdjęciowe – muszą posiadać świadectwo kwalifikacji operatorów dronów (UAVO). Jest to rodzaj licencji, uprawniającej do lotów komercyjnych, czyli takich, które operator wykorzysta w celach zarobkowych.

UAVO – kurs na operatora drona

Jak zdobyć UAVO? Konieczny jest specjalny kurs i szkolenie, które uprawnia do lotów w zasięgu wzroku (VLOS) oraz poza zasięgiem wzroku (BVLOS). Chcąc sfilmować z lotu ptaka dużą przestrzeń, trudno utrzymać drona w zasięgu wzroku, dlatego posiadacz licencji musi być uprawniony do obu rodzajów lotów. Kurs latania dronem dostarcza dużej wiedzy teoretycznej i praktycznej na temat prawidłowego sterowania pojazdem i środków ostrożności. Świadectwo wydawane jest bezterminowo, jednak uprawnienia otrzymujemy tylko na 3 lata. Po tym czasie należy je przedłużyć, ponownie zdając egzamin praktyczny VLOS/BVLOS.

Koszty egzaminów, które pozwalają uzyskać uprawnienia do latania dronem, nie są bardzo wysokie. Za egzamin teoretyczny i praktyczny zapłacimy odpowiednio 53 i 105 złotych, a za wydanie dokumentu UAVO – 43 złote.

Poza tym, do latania dronem wymagane jest ważne świadectwo badań lotniczo-lekarskich i ubezpieczenie OC. Dlaczego urządzenie musi mieć polisę? Właściwie ubezpiecza się operator, na wypadek nieumyślnego spowodowania szkody poprzez użytkowanie drona. Szczegółowe informacje na temat dronów, ich legalnego użytkowania i transportu znajdziemy na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Gdzie można latać dronem bez zezwolenia?

Oczywiście nie każdy właściciel drona musi posiadać świadectwo UAVO. Jeśli wykorzystujemy urządzenie wyłącznie w celach rekreacyjnych i sportowych oraz nie zarabiamy na wykonanych nagraniach, wystarczy zastosować się do kilku zasad. Określają one sposób i miejsce użytkowania drona bez zezwolenia. Zrozumiałym jest, że loty dla przyjemności bez odbycia kursu podlegają większym ograniczeniom, niż loty komercyjne.

Po pierwsze, dron przez cały czas musi znajdować się w zasięgu wzroku. W innym wypadku mogą wystąpić poważne problemy. Zdarza się, że operator traci łączność z urządzeniem – nie zdołamy wtedy szybko go namierzyć, nie mając dostępu do obrazu z kamery. Niekontrolowany dron może spaść na ziemię, stwarzając niebezpieczeństwo dla osób postronnych oraz mienia, na przykład samochodów.

Nawet, jeśli cały czas widzimy maszynę i wprawnie nią sterujemy, bez certyfikatu niedozwolone jest latanie dronem o masie powyżej 600 g w pobliżu zabudowań i pojazdów. Odległość od budynków musi wynosić minimum 100 metrów w poziomie, a od pojazdów – 30 metrów.

Nigdy nie możemy naruszać przestrzeni powietrznej otaczającej lotnisko. Przestrzeń ta może być bardzo duża – np. ścieżka podejścia do lądowania samolotu ma długość kilkudziesięciu kilometrów. Latanie dronem jest tam bezwzględnie zabronione – operatorzy powinni więc unikać lotnisk i ich najbliższych okolic, aby przypadkiem nie naruszyć przestrzeni, która w nieoczywisty sposób jeszcze należy do lotniska.

Gdzie nie można latać dronem

Ostatnia zasada to całkowity zakaz lotów dronem nad:

lotniskami i portami morskimi
wodociągami i ujęciami wody
kopalniami
zaporami wodnymi i śluzami
rurociągami i oczyszczalniami ścieków
rurociągami paliwowymi
liniami telekomunikacyjnymi i energetycznymi
bankami
obiektami pocztowymi, telewizyjnymi i radiowymi
muzeami i archiwami
elektrowniami.

Tak obszerne ograniczenia mogą budzić wątpliwości niektórych właścicieli dronów. Jeśli kupiliśmy urządzenie przekraczające 600 g wagi, a mieszkamy w mieście, praktycznie niemożliwe będzie korzystanie z niego w naszej okolicy. Nie warto próbować obejść przepisów – jeśli zdarzy się wypadek, nie tylko będziemy odpowiedzialni za szkodę, lecz także wykryci jako osoby nieposiadające stosownych uprawnień. Rozwiązaniem jest ich zdobycie – kurs i egzaminy nie będą dużym wydatkiem, a świadectwo UAVO pozwoli nam spokojnie korzystać z drona na terenie miasta.

 

Istnieje także wiele innych regulacji prawnych związanych z dronami. Konkretne pytania i wątpliwości należy rozpatrywać indywidualnie, pamiętając, że dron jest pojazdem powietrznym. Nie może być traktowany jak zabawka – stąd ograniczenia prawne, które przypominają zasady dotyczące jazdy samochodem, motocyklem czy rowerem.

Jak sprawdzić czy mogę latać dronem?

Na szczęście użytkownicy dronów mogą korzystać z ogólnodostępnych narzędzi, które pomagają namierzyć strefy lotnicze w Polsce i znaleźć legalne miejsca do sterowania dronem. Może to być nakładka na Google Maps, gdzie znajdziemy także przydatne informacje na temat zasad latania dronem w innych państwach.

Nieocenioną pomocą jest również aplikacja DroneRadar. Informuje ona użytkownika o granicach konkretnych stref w przestrzeni powietrznej. Można zainstalować ją na komputerze lub na telefonie. Aplikacja jest polecana przez większość osób działających w branży bezzałogowych pojazdów powietrznych. Znajdziemy tam wyraźny podział na stałe strefy ścisłego zakazu, strefy z ograniczeniami oraz strefy dozwolone. Dzięki temu nie przeoczymy żadnego obiektu, nad którym nie wolno latać dronem i nie narazimy się na nieprzyjemności wynikające ze złamania przepisów.

drone radar

Kary za niedozwolone latanie dronem

Na straży przepisów dotyczących użytkowania dronów stoi Urząd Lotnictwa Cywilnego, który współpracuje z organami ścigania. Jeśli zostanie nam udowodnione, że przekroczyliśmy prawo celowo, możemy spodziewać się poważnych sankcji. Grozi nam wtedy nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Nieumyślne naruszenie zakazanej strefy powietrznej zostanie ukarane grzywną lub karą jednego roku ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Co się stanie, jeśli nasz dron uszkodzi czyjąś własność lub spowoduje uszczerbek na zdrowiu osoby postronnej? Za wszelkie szkody, niezależnie od charakteru lotu i przyczyny utraty kontroli nad dronem, odpowiada operator. Jeśli więc nie zwrócimy uwagi na pogodę i z powodu silnego wiatru urządzenie zderzy się z cudzym mieniem, szkody zostaną pokryte z naszego ubezpieczenia OC. Pojazd powietrzny łatwo może wymknąć się spod kontroli, zwłaszcza gdy jego właściciel jest niedoświadczony. Dlatego zakup polisy jest obowiązkowy.

Lataj legalnie i bezpiecznie

Testowanie możliwości drona może sprawić nam wiele radości. Zawsze jednak starajmy się stopniowo nabywać umiejętności praktyczne w bezpiecznych miejscach, aby nie wyrządzić nikomu krzywdy. Jeśli planujemy latać dronem nad miastami, postarajmy się o stosowny kurs i uprawnienia, by nasze działania były całkowicie zgodne z przepisami. Uszkodzenie mienia przez latającą maszynę zdarza się nierzadko, podobnie jak przypadkowe naruszenie prywatności. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych osób, aby cieszyć się swoim urządzeniem i nie dokonywać nieodpowiedzialnych wyborów, za które poniesiemy konsekwencje.

Drony dla amatorów

Szukasz odpowiedniego drona dla siebie lub dzieci? Sprawdź nasze drony dla początkujących lub drony rekreacyjne. Posiadamy wysokiej jakości sprzęt, wcześniej przez nas testowany. W razie wątpliwości lub pytań, zapraszamy do kontaktu. 

One comment

  1. Dodać info ze do 250g nie ma większych ograniczeń oprócz latania nad zgromadzeniami ludzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

DARMOWA DOSTAWA przy dowolnych zakupach w naszym sklepie internetowym.

Zwrot towaru

Bezproblemowy oraz prosty zwrot towaru w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.

Gwarancja dystrybutora

Wszystkie towary oferowane w naszym sklepie posiadają gwarancję dystrybutora.

SSL Bezpieczne zakupy

Wszelkie transakcje dokonywane w naszym sklepie są szyfrowane protokołem SSL.