czy można latać dronem zimą obraz 1

Czy można latać dronem zimą?

Już niedługo zima, a więc zimno, deszcz i wiatr będą z nami każdego dnia, zatem wiele osób, które lata dronem, zastanawia się, czy można latać dronem zimą. Okazuje się, że nie ma powodu, by tego zabraniać, choć warto zapoznać się z kilkoma pomocnymi wskazówkami. Sprawdź, czy można latać dronem zimą i jak nim latać w tego typu warunkach pogodowych.

Latanie dronem zimą – jak przygotować baterie?

Zdecydowana większość dronów korzysta z baterii litowo-polimerowych (LiPo). Bardzo niskie temperatury (zimą) mogą doprowadzić do tego, że nie będą one optymalnie działały w Twoim urządzeniu. Dlatego sprawdź wewnątrz instrukcji obsługi, jaki jest zalecany zakres temperatur pracy dla Twojego drona. Poza tym zawsze należy stosować się do kilku wskazówek, jeśli chodzi o baterie, aby zapewnić bezpieczny lot. Oto one: 

  • Wstępnie podgrzej swoje baterie i utrzymuj w cieple baterie zapasowe. Przydatny może okazać się podgrzewacz baterii, naklejki izolacyjne lub po prostu trzymanie baterii w kieszeni lub izolowanym etui.
  • Lataj dronem jedynie w pełni naładowanymi bateriami.
  • Cały czas obserwuj stan baterii podczas lotu (podczas zimy mogą szybciej się rozładowywać).

Zimowe loty dronem – widoczność

Zimą często występuje niekorzystna pogoda, wliczając w to burze, mgłę, wiatr, czy śnieżyce, a to wszystko stwarza potencjalnie niebezpieczne warunki dla osób latających dronami. Oto kilka cennych wskazówek dotyczących lotu i widoczności:

  • Zawsze sprawdzaj warunki pogodowe, zanim zaczniesz latać. Gdy w prognozach jest zła pogoda, to zrezygnuj z lotu.
  • Gdy podczas lotu dronem zacznie padać deszcz, to postaraj się wylądować jak najszybciej. Staraj się też nie latać, gdy jest mgła i śnieg, ponieważ wytwarzają one wilgoć, która może spowodować uszkodzenia drona.
  • Sprawdź, czy sygnał GPS jest silny. Oprócz tego skontroluj stan naładowania urządzenia mobilnego i kontrolera. 

Przygotuj się do lotu zimą

Przygotowanie do lotu dronem zimą obejmuje nie tylko zadbanie o drona, ale także o operatora. Jest to jednoznaczne z tym, że musisz się odpowiednio ubrać, zanim udasz się na zewnątrz. Zastosuj się do poniższych wskazówek, a na pewno nie będzie Ci zimno podczas zabawy czy pracy. Pamiętaj, aby:

  • Założyć rękawiczki do ekranów dotykowych. Nie powinny być to zwykłe rękawiczki, ponieważ one uniemożliwiają swobodne korzystanie z kontrolera z ekranem dotykowym i urządzenia mobilnego.
  • Wziąć okulary przeciwsłoneczne. Choć może to się wydawać dziwną radą, to jednak biały odblaskowy śnieg może powodować odblaski, zakłócające linię wzroku lub widoczność kontrolera. 
  • Założyć na siebie odpowiednią liczbę ciepłych warstw. Chyba nie chcesz, aby doszło do sytuacji, że będziesz zmuszony wrócić do domu po kurtkę i tym samym przerwać lot. 

Latanie dronem zimą – wilgoć i lód

Wilgoć z deszczu, śniegu lub mgły może mieć bardzo niekorzystny wpływ na Twojego drona, a dokładniej jego silniki, czy śmigła. Chroń swojego drona przed wilgocią i lodem i stosuj się do tych wskazówek:

  • Staraj się unikać bezpośredniego kontaktu ze śniegiem. 
  • Gdy na zewnątrz jest bardzo zimno, to może dojść do oblodzenia śmigieł, na co musisz być przygotowany. Ekstremalne zimno i wilgoć to zestawienie, które może spowodować uszkodzenia śmigieł lub nawet doprowadzić do katastrofy. Jeśli będziesz podejrzewał, że doszło do oblodzenia śmigieł, to postaraj się jak najszybciej wylądować.
  • Gdy zakończysz lot, to osusz drona ręcznikiem i upewnij się, że jest suchy, zanim odłożysz go na jego miejsce. 

Jak ustawić aparat w dronie zimą?

Zadbaj o odpowiednie ustawienia aparatu, a udać Ci się uchwycić piękno zimy na ziemi i w powietrzu. Jak wykonać piękne, zimowe zdjęcia? Wystarczy, że dostosujesz ustawienia ekspozycji i balansu bieli w dronie z kamerą. Oto cenne wskazówki:

  • Ustaw ręcznie ekspozycję – najlepsze jest prześwietlenie obrazu o 0,3-0,7 stopu i sprawdzenie wyników.
  • Dostosuj ustawienia balansu bieli – zalecana wartość, jeśli chodzi o robienie zimowych zdjęć, to 6500k. Gdy już zmienisz ustawienia, to zrób zdjęcie testowe, dzięki czemu dowiesz się, czy musisz zwiększyć, czy zmniejszyć tę wartość.

Czy można latać dronem zimą? Podsumowanie

Tak, można latać dronem zimą. Ważne jest jednak, aby wziąć pod uwagę warunki pogodowe i temperaturę. Zimą temperatura powietrza może być bardzo niska, a to może wpłynąć na działanie drona. Dron może być mniej wydajny w niskich temperaturach, a baterie mogą szybciej się rozładowywać. Dlatego też, jeśli planujesz latać dronem zimą, ważne jest, aby upewnić się, że dron jest sprawny i gotowy do lotu w trudnych warunkach.

Sprawdź ofertę naszych dronów
VISUO-XS809HW
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

DARMOWA DOSTAWA przy dowolnych zakupach w naszym sklepie internetowym.

Zwrot towaru

Bezproblemowy oraz prosty zwrot towaru w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.

Gwarancja dystrybutora

Wszystkie towary oferowane w naszym sklepie posiadają gwarancję dystrybutora.

SSL Bezpieczne zakupy

Wszelkie transakcje dokonywane w naszym sklepie są szyfrowane protokołem SSL.