czy można latać dronem w dreszczu obraz 1

Czy można latać dronem w deszczu?

Planujesz dziś wykonać rewelacyjne zdjęcia i filmy za pomocą drona na świeżym powietrzu, lecz występują opady deszczu? Być może zastanawiasz się w takiej sytuacji, czy możesz latać dronem w deszczu. 

Rzecz jasna musisz zdawać sobie sprawę z tego, że w takiej sytuacji doszłoby do zmoknięcia urządzenia bądź nawet jego uszkodzenia. Co, gdy jednak nie możesz zmienić swoich planów? Wiedz zatem, że jeśli Twój dron nie jest wodoodporny, to nie powinieneś latać dronem w deszczu. Drony są urządzeniami, które składają się z bardzo czułych części elektronicznych, zaś te mogą ulec zwarciu w sytuacji ich zamoczenia. 

Co się może stać, gdy dron zamoknie

Co się może stać, gdy dron zamoknie?

Gdy dron zamoknie, to niestety może dojść do uszkodzeń wewnętrznych elementów elektronicznych urządzenia, wskutek których może ono przestać działać. W takim przypadku może dojść do przepalenia elektronicznego regulatora prędkości silników, co sprawi, że niemożliwe będzie obracanie się śmigieł. Dostanie się wody do drona, może spowodować również przepalenie się wszystkich bezpieczników i innych elektronicznych części, przez co sprzęt stanie się bezużyteczny. 

Musisz zdawać sobie sprawę również z tego, że uszkodzenia drona po jego zmoknięciu nie muszą pojawić się od razu. Może zdarzyć się tak, że poszczególne elementy elektroniczne będą powoli korodować i tym samym spowodują poważne uszkodzenia po dłuższym czasie. Nie zdziw się zatem, jeśli pewnego dnia wyciągniesz swoje urządzenie i nie będziesz mógł go uruchomić lub będzie ono niepoprawnie działało – winowajcą jest deszcz!

Jak dochodzi do uszkodzeń drona z powodu deszczu?

Od konstrukcji urządzenia latającego zależy, jak reaguje ono na wodę. W przypadku dronów z dużymi otworami wentylacyjnymi do sterowania lotem może dojść do sytuacji, gdy woda przedostanie się do miedzianych uzwojeń silnika elektrycznego. Jeśli dostanie się do odbiornika i połączy zaciski + i – to dron będzie niesterowalny, czego przyczyną będą niepożądane sygnały sterujące. 

Nierzadko dochodzi również do sytuacji, że podczas lotu dronem w deszczu, ma miejsce zwarcie, do którego dochodzi gdy woda nawiążę kontakt z silnikiem elektrycznym, tablicą rozdzielczą lub sterownikiem. Zwarcie natomiast może przełożyć się na stopienie przewodów czy spalenie części.

Nie zapominaj także o bardzo ważnym elemencie drona – kamerze, która również może ulec uszkodzeniu podczas deszczu. Szczególnie istotne jest też to, abyś zwracał uwagę na mokrą ziemię podczas startu i lądowania drona. Uwzględniając te wszystkie kwestie, można dojść do wniosku, że latanie dronem w deszczowy dzień jest bardzo ryzykowne, dlatego jeśli nie musisz tego robić, to nie rób.

Deszcz w trakcie lotu – jak postępować?

Gdy rozpoczynałeś latanie dronem, to była ładna pogoda, lecz nagle pojawił się deszcz, a Twój dron nie jest wodoodporny? Nie masz zatem na co czekać – czym prędzej wyląduj dronem. Oprócz tego pamiętaj o wykonaniu kilku poniższych kroków, aby chronić swoje urządzenie.

Deszcz w trakcie lotu obraz 1

Czy istnieją drony, które mogą latać w deszczu?

Choć zdjęcia i filmy kręcone w deszczu zwykle zachwycają, to jednak wiele osób obawia się latania dronem w deszczu z powodu większego ryzyka uszkodzenia. Musisz jednak wiedzieć, że jeśli masz wodoodpornego drona, to nie masz czym się martwić. 

Drony wodoodporne doskonale radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi takimi jak deszcz, mgła, czy śnieg. Mają specjalną konstrukcję składającą się ze specjalnych uszczelnionych ram, chroniących podzespoły elektroniczne. 

Co jednak, gdy nie wiesz, czy Twój dron jest wodoodporny? Niekoniecznie w końcu musi być! Musisz wiedzieć, że to wyjątkowa cecha, o której powinieneś słyszeć podczas zakupu urządzenia. Jeśli tak nie było, to istnieje dużo prawdopodobieństwo, że dron nie nadaje się do latania w deszczu. Aby jednak zyskać 100% pewność, powinieneś zajrzeć w instrukcję obsługi drona – tam znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.

Stopień ochrony IP drona – co oznacza?

W skrócie “IP” z dwoma cyframi to ocena zabezpieczenia urządzenia elektrycznego przed czynnikami zewnętrznymi oraz przed dostępem do ich części wewnętrznych. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jaki stopień ochrony IP ma Twój dron, to zajrzyj w instrukcję obsługi drona lub wyszukaj tę informację w Google.

Wiedz również, że pierwsza cyfra tuż po “IP” oznacza ochronę przed pyłem i innymi stałymi elementami, zaś druga – przed cieczami. Jeśli nie zauważysz cyfry oznaczającej ochronę, to w tym miejscu powinien być znak “X”.

Czy warto latać dronem w deszczu?

Mimo że latanie dronem w deszczu nie jest kategorycznie zabronione, to jednak nie jest zalecane. Jeśli uwielbiasz latać dronem, to na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że Twoje urządzenie jest bardzo cenne i drogie, dlatego nie powinieneś ryzykować i używać go w deszczu. Jeśli mimo to zdecydujesz się na użytkowanie drona w deszczu, to narażasz go na wystąpienie awarii. 

Czy warto latać dronem w deszczu

Konstrukcje dronów są dość złożone. Składają się one z kilku elementów, a wśród nich można wyróżnić te najwrażliwsze, czyli sterowanie silnikiem, bateria do długich lotów i sterowanie położeniem. To części z wieloma otworami i szczelinami, przez które wydostaje się ciepło na zewnątrz drona. Niestety taka konstrukcja ułatwia dostawanie się wody, co może być przyczyną zwarć w akumulatorze i silniku, a to może spowodować, że dron spadnie z nieba. 

Pamiętaj, że nawet w sytuacji, gdy bezpiecznie wylądujesz dronem bez natychmiastowego uszkodzenia przez wodę, problemy w wyniku kontaktu z wodą mogą pojawić się nieco później. Wiedz również, że długotrwały kontakt z wodą w urządzeniach elektrycznych zwykle powoduje ich awarię. Dlatego jeśli podejrzewasz, że wewnątrz Twojego drona jest woda, pozbądź się jej jak najszybciej. 

Nie lataj dronem w deszczu – poczekaj, aż przestanie padać. Wtedy możesz bezpiecznie zacząć, lecz zwróć uwagę na to, aby dron nie startował i nie lądował w pobliżu kałuży. Obowiązkowo musi znajdować się zawsze z dala od wody.

Jak latać dronem w innych warunkach atmosferycznych?

Być może zastanawiasz się, czy możesz latać dronem, gdy pada śnieg lub jest mgła. Poniżej omawiamy te kwestie – sprawdź i dowiedz się!

Latanie dronem, gdy pada śnieg, jest dozwolone pod warunkiem, że są to lekkie opady śniegu. Wiedz, że śmigła drona wytwarzają powietrze, co umożliwia uniknięcie kontaktu płatków śniegu z silnikiem. Istnieje jednak tutaj pewne zagrożenie, jakim jest zimna bateria. Dlatego, zanim rozpoczniesz lot, to upewnij się, że bateria urządzenia nie będzie narażona na działanie niskich temperatur i śniegu. 

Jak to natomiast wygląda, jeśli chodzi o latanie dronem we mgle? Musisz wiedzieć, że mgła jest tak samo niebezpieczna jak deszcz czy śnieg. Latając urządzeniem w takich warunkach, narażasz je na zmoczenie, ponieważ mgła skrapla się i nawilża urządzenie.

A czy możesz latać dronem przy silnym wietrze? Warto zatem podkreślić, że dron unosząc się, stabilizuje się i lepiej równoważy, aczkolwiek pamiętaj, że nie powinieneś nim latać podczas dużych burz. Szczegółowe informacje na ten temat, znajdziesz w poniższym wpisie. 

Czy można latać dronem w deszczu? – podsumowanie

Podsumowując, latanie dronem w deszczu to nie najlepszy pomysł, ponieważ w ten sposób wilgoć może uszkodzić silniki i elektronikę. Jeśli jednak musisz nim latać w takich niesprzyjających warunkach, to zabezpiecz odpowiednio swoje urządzenie.

Sprawdź ofertę naszych dronów
VISUO-XS809HW
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

DARMOWA DOSTAWA przy dowolnych zakupach w naszym sklepie internetowym.

Zwrot towaru

Bezproblemowy oraz prosty zwrot towaru w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.

Gwarancja dystrybutora

Wszystkie towary oferowane w naszym sklepie posiadają gwarancję dystrybutora.

SSL Bezpieczne zakupy

Wszelkie transakcje dokonywane w naszym sklepie są szyfrowane protokołem SSL.