11 rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę kupując drona

11 rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę kupując drona

Na co dzień robisz zdjęcia lub kręcisz filmy? W takim razie na pewno prędzej czy później zaczniesz rozważać zakup drona. Niezależnie od tego, czy robisz to profesjonalnie, czy jest to tylko Twoje hobby, będziesz chciał móc sięgać wzrokiem tam, gdzie nikt nie sięga, zachowując przy tym niezwykłe widoki widoczne tylko z lotu ptaka. Mimo że drony cieszą się obecnie ogromną popularnością, niektórzy wciąż nie wiedzą, na co rzucić okiem podczas zakupu takiego urządzenia. Jak wybrać drona, aby nie żałować swojej decyzji? Przedstawimy Ci 11 najważniejszych rzeczy, którymi powinieneś się zainteresować.

1

Przeznaczenie drona

Zanim dokonasz zakupu drona, daj sobie czas i zastanów się – do czego będzie Ci służył?

Szukasz drona, którego będziesz zabierał na wakacyjne wyjazdy i dzięki niemu będziesz mógł upamiętniać piękne miejsca? Potrzebny Ci sprzęt do zabawy? A może chcesz zacząć karierę sportową jako pilot drona? W tej sytuacji musisz wiedzieć, że drony startują aż w dwóch kategoriach – wyścigi na torze przeszkód i akrobacje, a do każdej z nich musisz dobrać nieco inny model drona. Powinieneś dodatkowo wiedzieć, że wyróżnia się też pojazdy komercyjne/przemysłowe, które wykorzystuje się także do innych zadań, a nie tylko rejestrowania zdjęć i filmów. Co istotne: są one najdroższe, dlatego na ich zakup mogą pozwolić sobie wyłącznie firmy, które zajmują się profesjonalnym kręceniem filmów z dronów.

2

Budżet finansowy

W sprzedaży dostępne są rozmaite modele dronów, które różnią się między sobą m.in. ceną. Z tego względu, zanim udasz się do sklepu po swoje wymarzone urządzenie, musisz ustalić, ile możesz na nie wydać

Jeśli chcesz, by był to dron z górnej półki, to możesz już nieco wcześniej zacząć na niego odkładać, aby uzbierać potrzebną kwotę. Gdy jednak wystarczy Ci niewielki dron stworzony do zabawy, to wydasz zaledwie kilkaset złotych. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli chodzi o drony profesjonalne – te kosztują już nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

W naszym sklepie internetowym posiadamy kategorię “Drony według ceny“, w której znajdziesz podkategorie odpowiadające danej kwocie – np. dron do 100 złdron do 200 złdron do 300 zł itd… W ten sposób łatwo znajdziesz urządzenie pasujące do Twojego budżetu. 

3

Rozmiary drona

Równie istotną kwestią jest sposób transportowania drona. Jeśli chodzi o duże, komercyjne modele to sprawiają one pewne problemy w przenoszeniu. Mając tego typu urządzenie, musisz posiadać także sporych rozmiarów plecak, w którym zmieścisz nie tylko sam sprzęt, ale również dodatkowe akcesoria takie jak np. kontroler, czy przewody. Taki dron nie nadaje się na wakacyjne wyjazdy, natomiast istnieją też mniejsze modele, które możesz schować w torbie noszonej na ramieniu i te świetnie nadają się na rodzinne wczasy. Na początek przygody z dronami, najlepiej postawić na urządzenia o mniejszych rozmiarach. 

4

Zasięg drona

Musisz koniecznie zainteresować się parametrem, jakim się zasięg drona. Na pewno zależy Ci na tym, aby móc go wysyłać daleko, jeśli ma to być dron np. do zabawy czy do pracy. Jeśli jednak ma to być dron sportowy, to ten parametr nie jest aż tak istotny. Wtedy głównie najważniejsza jest szybkość i zwrotność. To, jak daleko będziesz mógł oddalić od siebie drona, zależy od modułu radiowego, który odpowiada za komunikację pomiędzy dronem a kontrolerem. Zatem gdy bardzo zależy Ci na większych dystansach, to wybierz model z dedykowanym kontrolerem (gorszym wyborem jest dron, do którego prowadzenia potrzebny jest smartfon).

5

Czas lotu

Inną ważną kwestią powinien być dla Ciebie czas lotu. Ten natomiast jest ściśle powiązany z jego zasięgiem. Mogłoby się wydawać, że im większy dron, tym dłużej może być w powietrzu, ale tak nie jest. Pamiętaj zatem, aby sprawdzić, na ile minut lotu pozwala bateria w wybranym dronie, zanim go kupisz.

6

Sterowanie

Aktualnie na rynku możesz znaleźć drony, którymi steruje się za pomocą aplikacji na smartfonie lub dedykowanego kontrolera. Oba te rozwiązania umożliwiają dokładne kontrolowanie lotu drona, aczkolwiek użytkownicy tych latających urządzeń są zdania, że lepiej sprawdza się dedykowany kontroler. 

7

Kamera

Większość osób kupuje drona po to, aby móc latać i wykonywać fantastyczne zdjęcia i kręcić filmy. Jeśli i Tobie zależy na takiej możliwości, to wybierz drona ze wbudowaną kamerą. Choć dodatkowa waga kamery zmniejszy czas lotu, to jednak warto, bowiem uzyskasz w ten sposób doskonałe zdjęcia i filmy. Gdy masz już na oku drona z własną kamerą, to dobrze byłoby, gdybyś zainteresował się specyfikacją kamery, zwracając szczególną uwagę m.in. na szybkość migawki, liczbę klatek na sekundę, czy stabilizację obrazu. To kilka czynników, które będą wpływały na jakość wykonywanych przez Ciebie zdjęć.

8

Części zamienne

Jeśli jesteś posiadaczem samochodu, to zapewne wiesz, jak ważny jest łatwy dostęp do części zamiennych. Gdy wybierzesz popularnego drona, to nie musisz się właściwie martwić tą kwestią, gdy dojdzie do uszkodzenia jakichś części maszyny. Wybranie drona, który ma łatwo dostępne części zamienne, to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Po zakupie takiego urządzenia warto, abyś od razu zakupił nawet kilka takich części, dzięki czemu od razu będziesz miał je pod ręką, gdy dojdzie do usterki. Do tych najważniejszych zalicza się m.in. baterie, śmigła, kontrolery, podwozie i silniki.

9

Nawigacja GPS

Jaki ma sens posiadanie drona, który nie wie, dokąd leci? Żaden! Dlatego zadbaj o to, aby Twój dron miał wbudowany GPS. Taki dodatek sprawi, że urządzenie bez problemu odnajdzie drogę. Co więcej, w niektórych modelach możliwe jest zaprogramowanie tras i pozwolenie dronowi na samodzielną nawigację! Tę opcję docenisz zwłaszcza wtedy, gdy będziesz fotografował dany obszar przez wiele dni.

10

Funkcja GPS Home

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje wiele czynników mogących zakłócać komunikację między dronem a używanym kontrolerem. Zalicza się do nich np. drzewa, wysokie budynki, góry, a także inne sygnały radiowe. Z tego względu warto wybrać drona z funkcją GPS Home. Taki sprzęt będzie zapisywał obszar, z którego rozpoczął lot i jeśli pojawi się jakiś problem – automatycznie tam wróci. Co to oznacza? Nie musisz się martwić, że dron daleko odleci i nigdy więcej go nie zobaczysz.

Najlepiej, abyś tę funkcję traktował jako awaryjną kopię zapasową. I choć zwykle działa bardzo dobrze przez większość czasu, to zalecamy – nie polegaj na niej całkowicie. Zawsze rób wszystko, aby dron pozostawał w zasięgu Twojego wzroku i był pod kontrolą, aby w razie potrzeby móc go sprowadzić z powrotem. Gdy jednak nie będzie to możliwe, to nie panikuj! Tutaj przydatna okaże się właśnie funkcja GPS Home, która pomoże Twojej maszynie wyjść z trudnej sytuacji.

11

Tryb bezgłowy

Choć nazwa tej funkcji może wskazywać na to, że dron będzie korzystał z łopat wirnika do odcinania głowy Twoim wrogom, to jednak bez obaw – nie działa w ten sposób! Jest to funkcja, która przydatna jest zwłaszcza dla osób początkujących. Sprawia, że latanie jest dużo prostsze. Wyobraź sobie, że włączasz maszynę, a Ty i dron jesteście zwróceni w tę samą stronę. Gdy naciśniesz kontroler w lewo, to Twój dron poleci w lewo, zaś gdy naciśniesz w prawo – urządzenie poleci w prawo.

Co jednak w sytuacji, gdy dron się odwróci? Wtedy Twoja lewa staje się prawą i odwrotnie. Dodatkowo drony są tak zbudowane, że ciężko stwierdzić, gdzie mają przód, a gdzie tył. W takim przypadku szybko mogą pojawić się problemy, gdy sprzęt poleci w lewo, zaś ty zamierzałeś ruszyć w prawo.

Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie tryb bezgłowy, ustalając konkretny kierunek, którego ma się trzymać urządzenie. Niezależnie od tego, w jaką stronę będzie skierowane, gdy skierujesz je w lewo, zawsze poleci w twoją lewą stronę, natomiast kierowanie w prawo sprawi, że poleci w prawo.

Podsumowanie

Zakup drona wcale nie jest takim prostym zadaniem. Zdecydowanie nie można go przyrównać do wizyty w sklepie po pudełko ciasteczek. Nie możesz wyłącznie udać się do sklepu, wziąć przypadkowego drona i rozpocząć lotu. Jeśli chcesz mieć pewność, że będziesz zadowolony z urządzenia, to musisz uwzględnić powyższe czynniki.

Gwarantujemy Ci, że warto poświęcić na to trochę czasu, ponieważ jest to jedyny sposób na to, abyś znalazł idealnego drona dla siebie. Latanie dronem to duża frajda i na pewno będziesz czerpał z tego wiele radości, a także uzyskasz fantastyczne zdjęcia i filmy. W końcu nie bez powodu drony stały się popularne w ostatnich latach, natomiast technologia wykorzystywana w dronach sprawia, że latanie nimi jest coraz prostsze!

Poświęć zatem czas i dobrze się zastanów, jaki dron będzie odpowiedni dla Ciebie. Nie wybieraj pochopnie. Możesz także skorzystać z pomocy sprzedawcy w sklepie z dronami lub poczytać recenzje dronów w Internecie. Pamiętaj, że dron musi być dobrany pod Twoje indywidualne potrzeby – np. jeśli mieszkasz w dużym, zatłoczonym mieście to potrzebujesz innego urządzenia niż mieszkaniec wsi. Zawsze jednak możesz mieć pewność, że znajdziesz idealnego drona, niezależnie od potrzeb i oczekiwań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

DARMOWA DOSTAWA przy dowolnych zakupach w naszym sklepie internetowym.

Zwrot towaru

Bezproblemowy oraz prosty zwrot towaru w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.

Gwarancja dystrybutora

Wszystkie towary oferowane w naszym sklepie posiadają gwarancję dystrybutora.

SSL Bezpieczne zakupy

Wszelkie transakcje dokonywane w naszym sklepie są szyfrowane protokołem SSL.