jaki dron kupić

Jaki dron wybrać? Porady zakupowe

Miłośnicy nowinek technologicznych i użytecznych gadżetów poświęcają wiele uwagi dronom. Te niewielkie bezzałogowe pojazdy latające mogą być źródłem rozrywki lub narzędziem początkującego i profesjonalnego filmowca. Wybór modelu jest bardzo ważny – każdy dron sprawdza się najlepiej w określonych zadaniach, a do innych może być nieprzydatny. Poznajmy rodzaje i funkcje bezzałogowych maszyn latających, aby dowiedzieć się, jaki dron wybrać, znając jego planowane przeznaczenie.

Dron – co to jest?

Dron, z języka angielskiego nazywany UAV, to bezzałogowy statek powietrzny. Jest to więc maszyna latająca, która nie transportuje pasażerów i jest sterowana zdalnie lub przebywająca zaprogramowaną trasę automatycznie. Definicja ta obejmuje zarówno niewielkie gadżety, ważące maksymalnie kilka kilogramów, jak i bezzałogowe samoloty większych rozmiarów. Potocznie określenie dron odnosi się raczej do tej pierwszej grupy maszyn.

Rodzaje dronów ze względu na budowę i funkcje

Aby drony mogły wykonywać szeroki zakres zadań, musi istnieć przynajmniej kilka kategorii tych urządzeń. Specjalna konstrukcja odpowiada za szczególne możliwości ruchu, czasem odmienne od latania. Wyróżniamy:

Multikoptery (wielowirnikowce)

Modele przystosowane do latania, wyposażone w przynajmniej cztery śmigła generujące siłę nośną.

Drony jeżdżące (skaczące)

Modele posiadające koła i kamerę, oprócz lotu zdolne do jazdy i wykonywania skoków.

Drony pływające

Hybrydowe konstrukcje złożone z łodzi i wielowirnikowca, który może zostać odpięty i wznieść się w powietrze.

Płatowce

Bezzałogowe samoloty, zazwyczaj latające w sposób autonomiczny.

Przeciętny użytkownik drona, jeśli szuka gadżetu do filmowania to prawdopodobnie będzie zainteresowany przede wszystkim dronami z kamerą z możliwością oglądania obrazu na żywo. Warto wziąć pod uwagę, że mimo wszystko kamera w tych dronach z niższej półki cenowej nie pozwala na profesjonalne kręcenie filmów. Jest to jedynie gadżet. Na początku radzimy skupić się w wyborze drona jedynie do nauki latania. W przypadku bardziej budżetowych zakupów, warto bardziej zwrócić uwagę na takie elementy jak np. zasięg drona, funkcje stabilizujące tor lotu, funkcje one key return, możliwość wymiany akumulatorów, śmigieł itd.

Dron amatorski czy dron profesjonalny – co wybrać?

Podział dronów ze względu na zastosowanie pozwala wyróżnić cztery grupy. Zależnie od doświadczenia i planowanego sposobu użytkowania, możemy wyróżnić: drony zabawkowe, drony rekreacyjne, drony półprofesjonalne i drony profesjonalne.

Jaki dron wybrać? – ceny dronów

Operatorzy dronów kierują się przy wyborze zarówno ich możliwościami, jak i ceną. Koszty są bowiem znacznie większe w przypadku bezzałogowców profesjonalnych.

Drony do 600 zł

Drony, które kosztują do kilkuset złotych, są przeznaczone dla amatorów. Początkujący operatorzy mogą nauczyć się na nich wprawnego sterowania i zdecydować, czy chcą inwestować w bardziej obiecujące modele. Pilotowanie takiego drona może nie być zbyt przyjemne ze względu na gorszą stabilizację. Może być wyposażony w kamerę lub przeznaczony wyłącznie do lotów rekreacyjnych.

Jaki dron wybrać do 600 zł? Sprawdź polecane przez nas drony.

W tym zakresie cenowym, kupisz przede wszystkim drona do nauki latania. W naszej opinii, warto jednak nie kupować najtańszego sprzętu, ponieważ z reguły, im tańszy sprzęt to po prostu jest wykonany z gorszych materiałów. Dron do 100 zł, np. bardzo ciężko się prowadzi chociażby w czasie lekkiego wiatru. Sprawdź nasze propozycje.

Dron Visuo XS809HWG XS809H-W-G 3AKU FPV WiFi 2Mpx
xs809
329 zł
Dron Visuo XS812 812G-W-K 5MP 1080p FPV 3AKU GPS
XS812
599 zł
Dron Visuo XS809 Mini 1AKU FPV WiFi 2Mpx składany
xs809 mini produkt
199 zł

Jaki dron na początek? Jakiego drona wybrać?

Drony za więcej niż 1000 zł

Drony ze średniej półki cenowej kosztują od 1000 do kilku tysięcy złotych. Posiadają kamerę, która pozwala uzyskać dobrej jakości nagrania z lotu ptaka. Dzięki lepszym systemom stabilizacyjnym są wygodniejsze w sterowaniu i lepiej nadają się do filmowania, niż drony tanie. To dobry wybór, jeśli posiadamy już pewne doświadczenie i planujemy wykorzystywać nagrania z drona w celach zarobkowych. W tej kategorii odpowiednie urządzenie mogą znaleźć fotografowie i filmowcy.

Jaki dron wybrać do 1000 zł? Sprawdź polecane przez nas drony.
Visuo ZEN K1 5MP 4K FPV 1AKU GPS extra aku
zen k1 dron 3
1199 zł
Dron SJRC F11 1080P 5G RC WiFi FPV RTF
sjrc
1049 zł

Drony za więcej niż 10000 zł

Najdroższe drony mogą kosztować kilkanaście tysięcy złotych lub więcej. Są to profesjonalne urządzenia, które znajdują zastosowania w przemyśle, na przykład mogą być wykorzystywane do inspekcji budynków. Bywają wykorzystywane do nakręcenia bardzo dynamicznych ujęć w produkcjach filmowych. Mają doskonałą zwrotność, profesjonalne kamery i systemy pokładowe. Często są wyposażone w wiele inteligentnych funkcji.

dron profesjonalny
sklep z dronami

Wybór drona do filmowania

Dron przeznaczony do filmowania nie musi być wyposażony w kamerę. Zamiast tego może mieć uchwyt, na którym zamontujemy własne urządzenie, np. kamerę GoPro. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie potrzebują nowego sprzętu do nagrywania i chcą zmniejszyć koszt zakupu drona. Jeśli jednak decydujemy się na maszynę z kamerą, możemy być pewni, że urządzenia będą doskonale współpracować.

Wraz ze statkiem powietrznym możemy dostać kamerę HD, full HD lub nawet 4K. Rozdzielczość filmu nie jest jednak jedynym wyznacznikiem jakości. Równie ważna jest płynność nagrywania – liczba klatek na sekundę. Dobry dron powinien rejestrować wideo z prędkością 30 fps w przypadku rozdzielczości 4K oraz 60-120 fps w przypadku full HD.

Nawet najlepsza jakość kamery nie wystarczy do uzyskania atrakcyjnych ujęć, jeśli dron nie będzie odpowiednio stabilizowany. Tę rolę pełni gimbal, który jest elementem profesjonalnych urządzeń. Dzięki niemu nagrania nie zakłócą drobne drgania i przechylenia. Poza tym, samodzielne sterowanie maszyną może być niedoskonałe. Aby obraz był jak najbardziej stabilny, warto postawić na drona z funkcją autonomicznego lotu. Taki tryb może opierać się na śledzeniu obiektu lub przebywaniu wytyczonej wcześniej trasy.

Sposób sterowania dronem – kontroler czy aplikacja?

Nie bez znaczenia może się okazać sposób kierowania urządzeniem. Standardowo tańsze drony posiadają w zestawie bezprzewodowy kontroler podobny do pada. Droższe urządzenia mają dedykowany sterownik, który pozwala lepiej panować nad dronem i zapewniają większy zasięg pilotowania. 

dron na prezent dla dzieci

Taki kontroler może mieć wbudowany wyświetlacz lub korzystać z ekranu smartfona czy tableta. Dzięki niemu możemy w czasie rzeczywistym obserwować obraz nagrywany przez dron.

Może się zdarzyć, że producent nie oferuje specjalnego sterownika do drona, lecz jedynie aplikację na urządzenie mobilne. Maszyna sterowana przy pomocy telefonu dla niektórych może być łatwiejsza w obsłudze. Rozwiązanie to posiada też wady – możemy spodziewać się mniejszego zasięgu i utrudnionego podglądu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drona

Pilotowanie drona ułatwia nie tylko stabilizacja. Ważny jest także żyroskop – do pomiaru nachylenia – i czujnik wysokości. Dzięki nim będziemy mieć lepszą kontrolę nad lotem, co zwiększy przyjemność użytkowania drona. Urządzenie, które nie robi dokładnie tego, czego oczekujemy, mogłoby wzbudzać frustrację. Dla niektórych użytkowników ważna jest też maksymalna prędkość drona – zwłaszcza, jeśli ma pokonywać duże odległości lub zależy nam na dynamicznej zabawie. Nowoczesne maszyny mogą poruszać się z prędkością ponad 50 km/h.

Niebagatelne znaczenie ma czas pracy akumulatora oraz zasięg drona. Jedno naładowanie może wystarczać zaledwie na kilka minut lotu, jeśli wybierzemy tani dron. Urządzenia z wyższej półki wytrzymują przynajmniej 15 minut pracy, a niektóre z nich mogą latać nawet przez pół godziny bez przerwy. To dużo, biorąc pod uwagę wydatek energetyczny potrzebny do utrzymania urządzenia w powietrzu.

Drony z funkcją śledzenia

Kręcąc film przy użyciu drona, nie zawsze możemy sobie pozwolić na zdalne sterowanie. Jeśli chcemy nagrać siebie przy wykonywaniu jakiegoś wyczynu, uwolnimy ręce dzięki funkcji śledzenia. Nie wszystkie drony ją posiadają, dlatego warto wziąć ten czynnik pod uwagę przy wyborze urządzenia.

Funkcja śledzenia polega na tym, że dron śledzi zaznaczony wcześniej obiekt – podąża za nim i utrzymuje go w kadrze. Nie wymaga wtedy aktywnego sterowania. Funkcja może nosić nazwę follow me. Wtedy działa dzięki GPS. Użytkownik posiada nadajnik, na przykład smartfon lub bezprzewodowy kontroler, za którym podąża maszyna. Można również spotkać drony z funkcją active track, która zamiast GPS wykorzystuje specjalne oprogramowanie do rozpoznawania widocznych na obrazie obiektów.

Bezpieczne latanie dronem – kilka zasad

Dron nie jest zabawką – to pojazd powietrzny, który wymaga od użytkownika dużej ostrożności. Jeśli dron spadnie z dużej wysokości lub zderzy się z innym obiektem, może wyrządzić poważne szkody. O czym więc należy pamiętać, zanim zaczniemy swoją przygodę z dronami?

kurs na drona
1 zasada

Uważajmy na utratę komunikacji z urządzeniem. Różne czynniki mogą zakłócić łączność i sprawić, że dron znajdzie się poza naszą kontrolą. Dbajmy więc o to, by nie znaleźć się w zbyt dużej odległości od maszyny i używajmy jej w bezpiecznych miejscach.

2 zasada

Nigdy nie latajmy dronem w pobliżu słupów wysokiego napięcia i lotnisk, w miastach ani ponad głowami ludzi. Wiele ograniczeń jest narzuconych przez prawo, dlatego ich złamanie stanowi nie tylko zagrożenie, ale też podstawę ukarania operatora.

3 zasada

Dokładnie przeczytajmy instrukcję obsługi drona, zanim zaczniemy z niego korzystać.

4 zasada

Każdy start drona wymaga uprzedniej kontroli jego stanu. Sprawdźmy, czy pojazd ma prawidłowo założone i ustawione śmigła, aby nic ich nie blokowało. Regularnie kontrolujmy akumulator – musi być w pełni sprawny. Ważne, żeby kompas drona był właściwie skalibrowany i aby sygnał GPS był dostateczny.

Czy można latać dronem bez zezwolenia?

Dopuszczalne miejsca i okoliczności latania dronem reguluje polskie prawo. Jeśli nie posiadamy specjalnego zezwolenia, nie możemy wykorzystywać urządzenia w celach komercyjnych. Możemy latać nim rekreacyjnie lub sportowo, o ile jego masa nie przekracza 25 kg. Dron musi być cały czas w zasięgu wzroku operatora, a jego użytkowanie dozwolone jest wyłącznie w niekontrolowanej przestrzeni powietrznej. Zabronione jest pilotowanie drona w pobliżu lotnisk oraz nad miastami. Limit wysokości wynosi 150 metrów. Jeśli nie mamy pewności, gdzie znajdują się strefy lotnicze wyłączone z ruchu, możemy skorzystać z dostępnych w Internecie map lub specjalnych aplikacji na telefon.

Wymagania do komercyjnego użytkowania drona

Wykonywanie w celach zarobkowych profesjonalnych zdjęć i nagrań przy użyciu drona wymaga posiadania świadectwa UAVO. Jest to dowód kwalifikacji potrzebnych do bezpiecznego sterowania urządzeniem, czasami nazywany prawem jazdy na drona. Jak je zdobyć? Konieczne są badania lekarskie, które potwierdzą, że stan zdrowia umożliwia nam pilotowanie bezzałogowych pojazdów powietrznych. Teoretyczne i praktyczne umiejętności operatora dronów uzyskamy na specjalnym kursie, po którym musimy zdać egzamin. Potrzebne będzie także ubezpieczenie OC drona. Więcej szczegółów prawnych dotyczących dronów znajdziemy na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Jakiego drona wybrać?

Myślisz o zakupie drona? Zastanawiasz się, jaki dron z kamerą wybrać na początek? W naszym sklepie internetowym znajdziesz wiele modeli dronów, które w naszej opinii warto kupić. Sprzedajemy od wielu lat jedynie sprawdzony przez nas sprzęt, który faktycznie możemy polecić w danym zakresie cenowym. Znajdziesz u nas drony za 200 zł, jak i drony za 1000 zł. Sprawdź naszą ofertę, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z naszym specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

DARMOWA DOSTAWA przy dowolnych zakupach w naszym sklepie internetowym.

Zwrot towaru

Bezproblemowy oraz prosty zwrot towaru w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.

Gwarancja dystrybutora

Wszystkie towary oferowane w naszym sklepie posiadają gwarancję dystrybutora.

SSL Bezpieczne zakupy

Wszelkie transakcje dokonywane w naszym sklepie są szyfrowane protokołem SSL.