Drony, zwane także bezzałogowymi statkami powietrznymi, stają się coraz powszechniejszym i niezbędnym sprzętem w wielu gałęziach gospodarki. Podobnie jak w wypadku innych nowinek technologicznych, zwiększona konkurencja na rynku powoduje spadek cen urządzeń, a także pojawianie się kolejnych usprawnień i nowości. Sprawdź, komercyjne zastosowanie dronów.
Drony dla dzieci i młodzieży
Obecnie można kupić za rozsądne pieniądze drona dla dziecka, czy też drona rekreacyjnego do nauki latania o parametrach takich jak:
- kamery o rozdzielczości 4K, które nagrywają filmy i robią zdjęcia w wysokiej rozdzielczości
- wbudowany GPS i autopilot, które pozwalają latać dronem po wcześniej zaplanowanych trasach
- Bluetooth
- możliwość unikania kolizji
- „terrain follow” – możliwość utrzymywania stałej wysokości nad ziemią, kiedy latamy nad nierównym terenem
- aktywne śledzenie, które umożliwia nam podążanie za wskazanym obiektem
- prędkość 80 km/h lub większa
Nieustannej poprawie ulegają także kwestie związane z bezpieczeństwem, pojemnością baterii i wytrzymałością. Jeżeli interesują Cię drony i myślisz o założeniu nowego biznesu lub poszerzeniu działalności już istniejącego, być może zechcesz zastanowić się nad wykorzystaniem dronów do celów zarobkowych. Oferowanie usług związanych z lataniem dronem może być również świetnym pomysłem na dodatkowy zarobek.
Drony to nie tylko zabawa, w przyszłości prawdopodobnie umiejętność obsługi profesjonalnego drona będzie mocno doceniana na polu zawodowym.
Fotografia i filmy wideo
Zanim na rynku pojawiły się drony, robienie zdjęć z powietrza wymagało wynajęcia samolotu lub helikoptera, co kosztowało naprawdę sporo. Wraz z wzrostem dostępności na rynku dronów wyposażonych w dobry sprzęt fotograficzny, zdjęcia z powietrza stały się również bardziej popularne. Zdjęcia i filmy nagrane z powietrza oferują perspektywę, z którą nie może równać się ta „naziemna”.
Drony mogą też bezpiecznie latać na dużo niższych wysokościach i w dużo ciaśniejszych przestrzeniach niż samolot czy helikopter. Filmy kręcone z dużej wysokości zawsze fascynowały człowieka ze względu na niecodzienną perspektywę, której dostarczają.
Fotografowie i kamerzyści obecnie korzystają z dronów w swojej codziennej pracy w celu uchwycenia obiektów i wydarzeń takich jak:
- krajobrazy
- wydarzenia sportowe
- nieruchomości
- wesela
- dzika przyrody
- nagrania do filmów i seriali.
Ochrona mienia
Domowa I komercyjna ochrona mienia to kolejny obszar, w którym drony stają się użyteczne. Dron jest w stanie uchwycić nagranie z włamania i przesłać je na smartfon właściciela, a także zawiadomić policję, jeżeli jest taka konieczność.
Drony są w stanie także pomóc w wykrywaniu innych zagrożeń, takich jak pożary czy zalania. Nagrania czy livestreamy przesyłane przez drony mogą być przesyłane bezpośrednio do właściciela nieruchomości, instytucji nadzorującej lub jednostki straży pożarnej czy policji.
Akcje poszukiwawcze
Drony stają się także nieocenioną pomocą podczas akcji poszukiwawczych. Niosą ze sobą nie tylko duże niższe koszty niż te związane z wykorzystaniem helikopterów do przeszukiwania dużych obszarów; drony są w stanie także latać nocą i dosięgać obszarów, których nie mogą dosięgać helikoptery.
Drony wyposażone w podczerwień i/lub noktowizory pozwalają na pomoc w poszukiwaniu zaginionych osób z wykorzystaniem map ciepła, a także materiałów wideo. Drony mogą także dostarczać niezbędne zapasy lub środki zaopatrzenia medycznego.
Jeżeli zdecydujesz się wspierać akcje poszukiwawcze poprzez operowanie lub wynajem drona, będziesz mógł nie tylko liczyć na dobry zysk, ale także na satysfakcję z pomocy innym.
Inspekcje budowlane
Inspekcje budowlane, zwłaszcza te związane z pracami na wysokości lub na dachach, mogą być nie tylko kosztowne, ale i niebezpieczne. Jeżeli jednak zaangażujemy w te prace drony, mogą one być wykonane niedrogo i bezpiecznie, co czyni to doskonałym pomysłem na dronowy biznes.
Dron będzie w stanie przeprowadzić inspekcję budynku z niewielkiej odległości, dostarczając materiały o wysokiej rozdzielczości na temat stanu dachu, rynien, kominów i samej elewacji, co pozwoli właścicielowi budynku na identyfikację problematycznych miejsc z wyprzedzeniem.
Jeżeli posiadasz jakieś doświadczenie w branży budowlanej, świadczenie takich usług może być dobrym pomysłem na nowy biznes lub rozszerzenie już istniejącego.
Inspekcje budowlane
Drony rewolucjonizują także rolnictwo. Dzięki nim rolnicy mają możliwość doglądania swoich plonów za pomocą stosunkowo niedrogiego urządzenia wyposażonego w różnego rodzaju czujniki, które pozwalają na zbieranie dużej ilości użytecznych danych na temat np. stopnia nawodnienia ziemi, zmian w wyglądzie roślin, plag szkodników lub chorób.
Dodatkowo tego typu informacje mogą być zbierane z dowolną częstotliwością – można monitorować zmiany co tydzień, codziennie czy nawet co godzinę. Tak dokładne informacje pozwalają na dostosowanie odpowiedniego poziomu nawodnienia, nawożenia i ochrony przed szkodnikami, co pozwala na redukcję zużycia wody czy pestycydów, czyniąc plony bardziej zrównoważonymi i ekologicznymi.
Inspekcje podwodne
Zastosowanie dronów nie jest ograniczone jedynie do przestrzeni powietrznej. Drony ze zdolnością do zanurzania się były dostępne już od wielu lat, ale dopiero niedawno stały się finansowo dostępne dla firm i instytucji. Drony podwodne mogą być zdalnie sterowane za pomocą laptopa czy smartfona i mogą zanurzać się nawet do 100 metrów pod powierzchnię wody.
Tego typu drony mogą być wyposażone w oświetlenie i są w stanie wykonywać zdjęcia o wysokiej rozdzielczości, a wszystko to za ułamek ceny, jaką zapłacilibyśmy za usługi profesjonalnych nurków.
Poza fotografią drony podwodne mogą być wykorzystywane także w ochronie środowiska, akcjach poszukiwawczych, inspekcjach instalacji podwodnych czy badaniach morskich.
Kartografia, geodezja i pomiary
Kartografowie coraz chętniej sięgają po drony aby uzyskać bardzo dokładne dane z powietrza w zaledwie ułamku czasu i kosztów, które pochłonęłyby tradycyjne zespoły pracujące naziemnie.
Używając GPS and zestawu danych referencyjnych specjalnie wyposażone drony są w stanie zebrać trójwymiarowe dane kartograficzne z dokładnością 1 do 2 centymetrów. Takie dane zbierane są w różnych celach. Takich jak.:
- archeologia
- budownictwo
- monitorowanie zanieczyszczeń i zalań
- zalesienie
- górnictwo oraz przemysł olejowy i gazowy
- planowanie przestrzenne.
Insepkcje przemysłowe i komercyjne
Podobnie jak w przypadku inspekcji budowlanych drony są coraz chętniej wykorzystywane w innych gałęziach usług w celu przeprowadzenia inspekcji, które – przeprowadzane w tradycyjny sposób – mogą być kosztowne lub niebezpieczne. To dotyczy głównie dużych i trudno osiągalnych budowli i struktur, takich jak:
- mosty
- wieże telewizyjne i stacje bazowe
- rurociągi
- linie napięcia
- panele słoneczne
- turbiny wiatrowe.
Drony mogą być także używane w inspekcjach zniszczonych obszarów i budynków w celach ubezpieczeniowych.
Wirtualna rzeczywistość (VR)
Drony mają swój nieoceniony udział w tworzeniu trójwymiarowych skanów przestrzeni, które potem mogą być wykorzystywane w symulatorach i grach operujących w wirtualnej rzeczywistości. Drony to urządzenia bardzo mobilne, dzięki czemu są w stanie skanować, fotografować i nagrywać obszary dotychczas niedostępne, ciasne lub z dużą ilością przeszkód.
Wykorzystanie dronów dla potrzeb wirtualnej rzeczywistości jest także rozwiązaniem tańszym niż korzystanie z usług tradycyjnych ekip filmowych i fotografów, co przekłada się na większą dostępność i szybszy rozwój technologii VR.
Spraw dziecku prezent
Drony rekreacyjne to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu z dzieckiem i pobudzenie jego zainteresowań. Co więcej, drony polepszą też refleks i koordynacje Twojego dziecka. Sprawdź modele dronów dla dzieci i nie tylko w naszym sklepie.