Jak robić ładne zdjęcia i filmy dronem obraz 3

Jak robić ładne zdjęcia i filmy dronem?

Każdy z nas widział przynajmniej jedno zdjęcie zrobione z góry. Tego typu zdjęcia praktycznie zawsze zachwycają, lecz ci, którzy mają drona i robią zdjęcia za jego pomocą, doskonale wiedzą, że wykonanie takich zdjęć jest znacznie trudniejsze, niż się wydaje. Aby wykonać rewelacyjne zdjęcie z lotu ptaka, trzeba mieć zapewnione odpowiednie warunki i dużo cierpliwości. W tym przypadku nawet niewielka zmiana perspektywy może mieć znaczący wpływ. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak robić ładne zdjęcia i filmy dronem, to koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.

1

Sięgnij po drona dopasowanego do swoich potrzeb

Popularność dronów z kamerą wciąż wzrasta, a ich rynek cały czas się rozwija, proponując bardzo szeroką ofertę takich urządzeń. Najważniejsze jest, aby wśród tak dużego wyboru wybrać taki model, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Zatem zanim ruszysz na zakupy, to warto zadać sobie pytanie, do czego dokładnie będziesz wykorzystywał drona i kiedy będziesz go używać. Jeśli często podróżujesz, to warto rozważyć DJI Mini 2. Natomiast do kręcenia filmów zawodowo najlepszym wyborem będzie DJI Mavic Pro 2. Podczas wyboru drona koniecznie trzeba też zainteresować się rozmiarem karty pamięci i doborem właściwego obiektywu.

2

Wybierz odpowiednią lokalizację

Gdy zależy Ci na tym, aby wykonywać ładne zdjęcia, to koniecznie musisz dbać zawsze o wybór dobrej lokalizacji. Właściwie jest to klucz do sukcesu. Czy wiesz, że to, czy uda Ci się zrobić wysokiej jakości zdjęcia, aż w 70% zależy od doboru odpowiedniego miejsca, a tylko w 30% od samego ujęcia z powietrza? Jeśli masz z tym problem, to z pewnością pomóc Ci może Google Earth. Uwierz, że dzięki zdjęciom satelitarnym bez problemu wybierzesz idealne tereny do robienia zdjęć i kręcenia filmów. Co więcej, na Facebooku znajdziesz grupy, w których uzyskasz wskazówki na temat tego, co warto fotografować.

3

Zwracaj uwagę na pogodę i światło 

Podczas wykonywania zdjęć dronem koniecznie musisz zainteresować się pogodą i porą dnia. Najlepiej, aby Twoje zdjęcia i filmy powstały wcześnie rano lub pod wieczór. Dlaczego właśnie wtedy? Bowiem wtedy są najlepsze warunki do tego, jeśli chodzi o światło. Istotną zasadą jest też to, że nie powinno się robić zdjęć “pod światło”, a zgodnie z kierunkiem jego padania. Dodatkowo, zanim wybierzesz się na zewnątrz, aby polatać dronem i porobić zdjęcia, to sprawdź pogodę. 

4

Format RAW i niższe ISO

Gdy zależy Ci na tym, aby Twoje zdjęcia były naprawdę dobre, to rób je w formacie RAW. I choć oczywiście JPEG to też mnóstwo zalet, to jednak RAW jest dużo lepszym wyborem w tym przypadku. Decydując się na taki format, edycja zdjęć będzie łatwiejsza. Prostsze będzie też wydobywanie różnych detali. Jeśli natomiast chodzi o niższe ISO, to ono oznacza brak ryzyka tego, że na zdjęciach pojawią się szumy. 

5

Nie zapominaj, że kompozycja to podstawa 

Korzystając z drona z kamerą, koniecznie musisz pamiętać o dobrej kompozycji, czyli układzie elementów obecnych na zdjęciu. Jeśli kompozycja będzie niewłaściwa, to zdjęcie może być zniszczone, niezależnie od tego, jakim modelem dobrego drona zostanie wykonane. Podczas wykonywania zdjęć wykorzystuje się różne techniki takie jak:

  • centrum – w tym przypadku najważniejszy obiekt jest na środku obrazu;
  • symetria – jedna połowa z zdjęcia to odbicie lustrzane drugiej;
  • kadrowanie – polega na blokowaniu części obiektu w celu lepszego kadrowania obrazu;
  • zasada trójpodziału  – polega na podzieleniu obrazu na dziewięć części przy pomocy dwóch poziomych i dwóch pionowych linii. Obiekt uznawany za najważniejszy znajduje się na przecięciu linii lub wzdłuż linii;
  • linia diagonalna – czyli po prostu przekątna obrazu, dzieląca scenę na dwie (równe) części. 
6

Staraj się trzymać drona niedaleko ziemi 

Doskonale wiemy, jak łatwo ulec pokusie latania wysoko na tyle, na ile pozwala dron czy przepisy prawa, ale jednak powinieneś wiedzieć, że najczęściej najlepsze zdjęcia z drona są wykonywane nisko nad ziemią, co wynika z tego, że aparat może ujrzeć kontury krajobrazu. Widać głębie, rozmiar i kształt w taki sposób, którego nie da się dostrzec z bardzo dużej wysokości. Zastanów się tylko, jak rewelacyjne zdjęcie krajobrazowe pokazujące wzgórza oddaje kształt terenu. Zupełnie tak samo jest z fotografią z drona. 

7

Symetria jest sposobem na sukces

Robienie zdjęć za pomocą drona to szeroki wachlarz możliwości w zakresie wykonywania zachwycających zdjęć, które byłyby niemożliwe z ziemi. W Internecie można znaleźć mnóstwo niesamowitych zdjęć, które zostały zrobione prosto w dół i niezwykle dobrze uchwyciły symetrię. 

W miastach znajdziesz wiele możliwości na takie zdjęcia, ponieważ są w nich konstrukcje stworzone przez człowieka, gwarantujące proste, prostopadłe linie. Jeśli się postarasz, to uda Ci się znaleźć symetrię również w naturalnych krajobrazach. Pomyśl sobie, co by wyszło z połączenia  cech naturalnych i sztucznych na zdjęciach z drona? Zapewniamy, że efekt byłby zachwycający!

8

Znajdź kontrastujące tekstury

Istotnym powodem, dla którego zdjęcia z drona mogą być naprawdę ciekawe, jest możliwość uchwycenia kontrastujących tekstur w niezwykły sposób. Fotografowanie z drona może przybrać malarski charakter ze względu na sposób, w jaki oddaje tekstury krajobrazu. Gdy chcesz więc zrobić fajne zdjęcia za pomocą drona, to poszukaj i sfotografuj kontrastujące tekstury. Piasek, trawa, śnieg, a może woda? Masz do wyboru wiele różnych tekstur. Zastanów się, jak mogłyby się prezentować, gdybyś sfotografował je obok siebie lub zostałyby one nałożone na to samo zdjęcie?

9

Wykorzystaj tablet

Dla niektórych osób korzystanie z telefonu jako kontrolera podczas robienia zdjęć z drona jest dużą wygodą, lecz czasem szybko się nudzi. Mimo że nie jest on mały, to jednak wielu użytkownikom zależy nam większym ekranie, by móc wiedzieć, co widzi dron. Warto zatem rozważyć podłączenie tabletu do kontrolera drona, aby zobaczyć znacznie więcej. Jest to rozwiązanie, które ułatwia komponowanie zdjęć i kontrolowanie ostrości. Przekłada się na to, że latanie dronem jest bezpieczniejsze. Co więcej, gdy zamienisz telefon na tablet, to telefon będziesz mógł używać do czegoś innego (np. wykonywania zdjęć zza kulis do relacji na Instagramie).

10

Zakup zapasowe akumulatory

Zdecydowanie zawsze warto mieć przy sobie zapasowe baterie, ponieważ z jednej baterii można latać i fotografować przez zaledwie 20 minut! To zbyt mało, zatem warto mieć przy sobie przynajmniej trzy baterie, aby móc latać około godziny. Uwierz, że nie chcesz się ciągle irytować, gdy będziesz musiał wracać do domu z powodu wyczerpania baterii, a chęci na dalsze fotografowanie wciąż będą!

Jak robić ładne zdjęcia i filmy dronem? Podsumowanie

Tworzenie pięknych zdjęć i filmów dronem wymaga wiedzy, praktyki i cierpliwości. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, staraj się postępować zgodnie z naszymi wskazówkami. Wybierając odpowiednie miejsce, ustawienia aparatu i sprzęt możesz uzyskać wspaniałe rezultaty. Zamiast skupiać się na konkretnych technikach, zacznij od poznania zasad lotu dronem i zasad bezpieczeństwa, by zapewnić sobie długotrwałą przyjemność z fotografowania i filmowania dronem. Pamiętaj również, aby zawsze przed lotem upewnić się, że Twój sprzęt jest w dobrym stanie. 

Jeśli szukasz wysokiej jakości dronów z kamerą, w przystępnej cenie, to gorąco zapraszamy do naszej oferty.
Xiaomi FIMI A3 recenzja
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

DARMOWA DOSTAWA przy dowolnych zakupach w naszym sklepie internetowym.

Zwrot towaru

Bezproblemowy oraz prosty zwrot towaru w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.

Gwarancja dystrybutora

Wszystkie towary oferowane w naszym sklepie posiadają gwarancję dystrybutora.

SSL Bezpieczne zakupy

Wszelkie transakcje dokonywane w naszym sklepie są szyfrowane protokołem SSL.