Zgubienie drona podczas lotu to dość częsta sytuacja. W jej wyniku nierzadko dochodzi do zniszczenia urządzenia – np. dron może spaść na ziemię, gdy jego akumulatory się wyczerpią. Cóż, nie ukrywajmy, iż większość osób latająca tego typu urządzeniami wolałaby unikać zgubienia swojego drona. Jak się okazuje – można się przed tych uchronić, ponieważ tego typu sytuacje zwykle są spowodowane kilkoma typowymi błędami pilotów. Jak nie zgubić drona podczas lotu? Sprawdź to!
Ustaw punkt startowy
Każdy, kto lata dronem, chciałby, aby w sytuacji, gdy jego dron zaginie, bezpiecznie wrócił “do domu” bez żadnych problemów. Zatem zanim zaczniesz latać, to sprawdź, czy ustawiłeś punkt domowy na swoim dronie. Aby to zrobić, potrzebne są przynajmniej 4 paski sygnału GPS na Twoim dronie. Gdy już to zrobisz, to masz pewność, że Twoje urządzenie powróci bezpiecznie do wyznaczonej lokalizacji, określonej wcześniej jako “dom”. Pamiętaj, że oczywiście potrzebujesz drona z GPS.
Sprawdź też: Dron z GPS – dlaczego warto?
Unikaj zakłóceń w miarę możliwości
Jako pilot drona musisz zdawać sobie sprawę, iż kompas drona powinien być wolny od zakłóceń, aby Twoje urządzenie mogło bezpiecznie wrócić do domu. Oczywiście sygnał GPS jest potrzebny, ale nie jest to najważniejszy aspekt, jeśli zależy Ci na tym, aby dron bezpiecznie wrócił do domu. Co różni GPS a kompas? A no to, iż GPS określa lokalizację drona, zaś kompas – orientację drona.
Miej w linii wzroku swojego drona
Jeśli będziesz utrzymywać drona w obrębie linii wzroku, to masz możliwość zminimalizowania szans na uszkodzenie lub zgubienie drona. Choć wiele osób latających dronami uważa, iż monitorowanie drona tylko za pośrednictwem kanału wideo na żywo jest najbezpieczniejszym sposobem latania, to jednak rzeczywistość okazuje się inna. Z czego to wynika? Musisz wiedzieć, iż wtedy nie możesz zobaczyć, co jest za lub po obu stronach urządzenia latającego.
Aktualizuj punkt startowy podczas przemieszczania się
Punkt startowy, który jest punktem powrotu, gdy dojdzie do przerwania sygnału między kontrolerem a dronem, powinien być aktualizowany, jeśli podczas latania dronem się przemieszczasz. Dzięki temu możliwe będzie zachowanie bezpośredniego kontaktu ze strefą lądowania drona w każdych okolicznościach. Co więcej, gdy poruszasz się bardzo szybko, to jest to jedyna opcja, aby nie dopuścić do sytuacji, w której urządzenie będzie musiało pokonać zbyt długą trasę, aby powrócić do punktu startowego (i tym samym ryzykować, że baterie zbyt wcześnie się wyczerpią).
Pamiętaj o odpowiedniej wysokości RTH
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z dronami, to być może nie wiesz, co to RTH. Oznacza to nic innego jak powrót do domu. Gdy aktywujesz RTH, dron odwróci się i poleci z powrotem do wyznaczonego punktu domowego. Jest to przydatne narzędzie, które może okazać się jedynym ratunkiem dla Twojego drona, gdy dojdzie do utraty sygnału lub niskiego poziomu naładowania baterii, ale musisz zadbać o to, aby ta funkcja została poprawnie skonfigurowana. Pamiętaj też, aby sprawdzić, czy wysokość powrotu do domu jest wyższa niż cokolwiek znajdujące się w danym obszarze.
Jak nie zgubić drona podczas lotu – podsumowanie
W naszym artykule opisaliśmy kilka kluczowych punktów, na które warto zwrócić uwagę podczas latania dronem, aby uniknąć jego zgubienia podczas lotu. Na koniec warto jeszcze dodać, że przydatne może być zebranie ze sobą dodatkowych akumulatorów, aby mieć pewność, że dron nie rozładuje się podczas lotu. Pamiętaj również o zachowaniu ostrożności, w tym i sprawdzeniu pogody przed wyjściem.
Sprawdź też: Latanie dronem w wietrzną pogodę – co warto wiedzieć?