Co można nagrywać dronem obraz 1

Co można nagrywać dronem?

Współczesna technologia to mnóstwo możliwości, które są praktycznie nieograniczone. Coraz częściej zdarza się zatem, iż konkretne zachowania są regulowane przez prawo. Tak się dzieje np. gdy korzystamy z drona w celach prywatnych. Te osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z dronami, często nie wiedzą, co mogą nagrywać, a czego absolutnie nie. Dlatego stworzyliśmy artykuł, w którym znajdziecie odpowiedź na to, co można nagrywać dronem. 

Jeśli szukasz wysokiej jakości dronów z kamerą, w przystępnej cenie, to gorąco zapraszamy do naszej oferty.
VISUO-XS809HW
dron ikona 5

Co można legalnie nagrywać dronem?

Z każdym rokiem coraz więcej osób decyduje się rozpocząć fantastyczną przygodę, jaką jest latanie dronem. Fascynacja takimi urządzeniami pojawia się u osób w różnym wieku. Zwykle zaczyna się to od latania dronem po okolicznych parkach, a kończy na zrobieniu licencji na drony bardziej profesjonalne. Należy jednak mieć na uwadze, że latanie dronem może skończyć się konsekwencjami prawnymi, jeśli nie zna się podstawowych zasad dotyczących tego, co można legalnie nagrywać, a co nie. 

Najważniejsze jest to, że fotografowanie i nagrywanie ludzi znajdujących się miejscach publicznych nie jest zabronione. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy osoby znajdujące się w kadrze po prostu sobie tego nie życzą. Jak to natomiast wygląda, gdy planujesz nagrać kogoś na prywatnej posesji? Wiedz, że jest to niedozwolone bez wyraźnej zgody danej osoby. Nie wolno także publikować publicznie nagranych filmów i zdjęć, jeśli znajdują się na nich osoby, które nie wyraziły na to zgody. Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć na stronie internetowej redagowanej przez Komisję Europejską: http://www.dronerules.eu/.

Zanim zdecydujesz się skorzystać z możliwości, które zapewnia kamera i aparat w dronie, to należy sprawdzić, kiedy zarejestrowany materiał zawiera dane osobowe. Gdy dostrzeżesz, że na nagraniu lub zdjęciu jest wyraźna twarz osoby lub łatwo ją zidentyfikować poprzez znaki szczególne, to wówczas masz do czynienia z danymi osobowymi. Nieco innym przypadkiem jest sytuacja, w której przekaz dotyczy konkretnej osoby, a nagrany materiał skupia się przede wszystkim na niej.

Czy dozwolone jest latanie dronem nad czyimś domem?

Osoby latające dronami często zastanawiają się, czy mogą latać nad czyjąś posesją? Podczas tego typu zabawy należy pamiętać o podstawowych zasadach społecznych. W końcu czy wszystko trzeba regulować prawem i sugerować się paragrafami?

czy można nagrywać dronem dom obraz 1

Oczywiście, że nie. Równie istotny jest zdrowy rozsądek i racjonalne podejście do sytuacji. Zanim postanowisz latać dronem nad czyjąś posesją, to zastanów się, czy chciałbyś, abyś ktoś zaglądał Ci urządzeniem latającym przez okno? Przemyśl to, jakbyś się czuł, gdyby ktoś podglądał Cię na działce, gdy Twoja partnerka się opala. Czy chciałbyś, aby non stop jakiś dron przelatywał nad Twoją posesją? Z pewnością nie, zatem podczas latania dronem pamiętaj o zachowaniu jak największej odległości od prywatnych posesji, natomiast przeloty nad nimi zmniejsz do minimum. 

Nagrywanie i fotografowanie obcych osób w miejscach publicznych – czy to legalne?

Choć mogłoby się wydawać, iż robienie zdjęć i filmowanie obcych osób w miejscach publicznych jest zabronione, to jednak tak nie jest. Można nagrywać i fotografować obce osoby w miejscach publicznych. Jest to zabronione tylko w sytuacji, gdy dana osoba (która jest fotografowana/nagrywana) nie życzy sobie tego.

Czy publikowanie nagrań lub fotografii zawierających wizerunki innych osób jest dozwolone?

Masz filmiki lub zdjęcia z drona, na których są inne osoby (lub ich dane osobowe) i zastanawiasz się, czy tego typu materiały możesz opublikować na portalu społecznościowym lub w innym miejscu w sieci?  Właściwie tak, ale tylko wtedy, gdy masz zgodę osób, które znajdują się na materiałach

Czy publikowanie nagrań lub fotografii zawierających wizerunki innych osób jest dozwolone?

Masz filmiki lub zdjęcia z drona, na których są inne osoby (lub ich dane osobowe) i zastanawiasz się, czy tego typu materiały możesz opublikować na portalu społecznościowym lub w innym miejscu w sieci?  Właściwie tak, ale tylko wtedy, gdy masz zgodę osób, które znajdują się na materiałach

czy można nagrywać dronem obraz 2

Kiedy materiał z drona zawiera dane osobowe?

Zastanawiasz się, kiedy materiał zawiera dane osobowe? Oto kilka przykładów:

  • gdy twarz osoby jest wyraźnie widoczna (jeśli na nagraniu lub zdjęciu są osoby w oddali, natomiast ich twarze są bardzo rozmazane, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie to uznane za dane osobowe);
  • na nagraniu/zdjęciu znajdują się szczegóły dotyczące cech cielesnych, życia prywatnego, czy zachowania;
  • osoba może być zidentyfikowana także na inny sposób – np. na podstawie widocznego numeru rejestracyjnego auta lub nietypowego ubioru;
  • materiał jest wykorzystywany podczas podejmowania decyzji o tym, jak traktować (czy też oceniać) daną osobę;
  • materiał skupia się głównie na jednej osobie bądź jest ona tematem nagrania. 

Jak uniknąć kary za złamanie przepisów prawa i RODO?

Korzystanie z nowoczesnych technologii zawsze powinno odbywać się w sposób bezpieczny i legalny dla obu stron – zarówno użytkownika, jak i osób postronnych. Wiele dronów zawiera kamerę i aparat, zatem szkoda byłoby nie skorzystać z tego typu dodatków. Trzeba jednak przy tym pamiętać o istotnych zasadach. Przede wszystkim jeśli zdarzy Ci się przechwycić wyraźny zarys twarzy lub cechy szczególne, po których bez problemu uda się zidentyfikować daną osobę, to koniecznie musisz ją o tym poinformować. Dobrym pomysłem  może być też przygotowanie oświadczenia o ochronie danych osobowych.

Każdy powinien szanować prywatność innych i nie nagrywać ani nie fotografować na prywatnych posesjach. W końcu każdy powinien mieć zapewniony komfort i swobodę na własnym terenie, natomiast użytkownicy dronów nie powinni tego odbierać. Zdecydowanie lepiej zrezygnować także z udostępniania filmów i zdjęć w sieci, jeśli nie masz zgody osób nagrywanych. Jeśli zdecydujesz się na to, to musisz się liczyć z tym, że możesz złamać przepisy prawa i RODO, a co za tym idzie – narazić się na niemałe kary finansowe. Co więcej, jeśli zdarza Ci się nagrywać spore ilości materiałów, to rozważ zamazywanie istotnych elementów takich jak np. tablice rejestracyjne aut, czy twarze innych osób, dzięki czemu zmniejszysz ilość gromadzonych danych osobowych.

Co można nagrywać dronem? Podsumowanie

Drony mogą być używane do filmowania krajobrazów, budynków, imprez sportowych, koncertów, wydarzeń artystycznych i wielu innych. Ich zaletą jest możliwość uzyskania unikalnych perspektyw i ujęć z lotu ptaka, a także szybka i łatwa mobilność. Ważne jest jednak, aby pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i przestrzeganiu przepisów dotyczących korzystania z dronów, aby uniknąć ewentualnych problemów i niebezpieczeństw. Przede wszystkim na koniec – szanujmy prywatność osób trzecich. 

Sprawdź nasze drony

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą dronów! Dzięki naszym urządzeniom możesz uzyskać niepowtarzalne ujęcia z lotu ptaka i udokumentować swoje wydarzenia w sposób, jakiego jeszcze nie widzieliście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

DARMOWA DOSTAWA przy dowolnych zakupach w naszym sklepie internetowym.

Zwrot towaru

Bezproblemowy oraz prosty zwrot towaru w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.

Gwarancja dystrybutora

Wszystkie towary oferowane w naszym sklepie posiadają gwarancję dystrybutora.

SSL Bezpieczne zakupy

Wszelkie transakcje dokonywane w naszym sklepie są szyfrowane protokołem SSL.