Kiedy należy zmienić śmigło drona

Kiedy należy zmienić śmigło drona?

Każdy pilot doskonale wie, jak ważne są śmigła, jeśli chodzi o lot drona. Niestety niełatwo utrzymać je w świetnej formie. Śmigła dronów np. często ulegają odkształceniom i pęknięciom. W takiej sytuacji piloci dronów zadają sobie pytanie, czy warto je wymienić? Musisz wiedzieć, iż jest bardzo cienka granica między oszczędzaniem pieniędzy a ryzykiem utraty dużo większej inwestycji (jaką jest cały dron). Kiedy trzeba zmienić śmigło drona? Przeczytaj nasz artykuł!

?

Czy można latać dronem, gdy zepsuło się śmigło?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest uzależniona od tego, do jakiego doszło uszkodzenia. Jeśli śmigło zepsuło się całkowicie, to niestety urządzenie nie będzie w stanie wzbić się w powietrze.

Aczkolwiek jeśli uszkodzenie to tylko złamana końcówka śmigła, to dron wciąż może latać i lądować w potencjalnie bezpieczny sposób. Mimo wszystko latanie dronem z zepsutym śmigłem prawie nigdy nie jest dobrym pomysłem. Jest to w porządku jedynie w sytuacji, gdy uszkodzenie śmigła nastąpiło w trakcie lotu, choć nawet wtedy jak najszybciej postaraj się bezpiecznie wylądować.

?

Czy można latać dronem z pękniętym śmigłem?

Jesteś w sytuacji, gdy pękło jedno śmigło drona i zastanawiasz się, czy możesz latać dronem? Z technicznego punktu widzenia, można latać dronem, gdy dojdzie do takiego uszkodzenia. Nigdy jednak nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ może zdarzyć się, iż pęknięcie rozszerzy się na piastę i spowoduje pęknięcie śmigła w trakcie lotu. Zdecydowanie lepiej wymienić pęknięte śmigło przed następnym lotem. Jeśli pilot drona tego nie zrobi, to naraża się nie tylko na utratę drona z kamerą, ale także na problemy prawne w wyniku obrażeń osób trzecich i szkód majątkowych.

Sprawdź też: Dron przechyla się podczas lotu – dlaczego tak się dzieje i jak to naprawić?

?

Kiedy wymienić śmigło drona?

Jeśli widzisz, że śmigła są już dość mocno zużyte, to nie czekaj, aż się zepsują – dokonaj wymiany znacznie wcześniej. Wymień śmigło drona na nowe, gdy dostrzeżesz uszkodzenie lub zmianę w zakresie kształtu, hałasu lub koloru. Zestaw śmigieł trzeba wymienić też wtedy, gdy dron reaguje wolniej. Wymianę warto rozważyć też w przypadku kolizji – a ta wcale nie musi być poważna. Jeśli często wlatujesz w nieduże gałęzie drzew, to być może konieczne będzie dokonanie wymiany śmigieł drona. Kiedy jeszcze trzeba to zrobić? 

osłony śmigieł do drona obraz 1
1

Utrata kształtu

Bardzo często uszkodzenia śmigieł nie rzucają się bardzo w oczy. Czasem uszkodzenie można po prostu wyczuć. Śmigła wyróżniają się precyzyjnie skonstruowaną, skręconą konstrukcją, która jest niezbędna do wydajnego wytwarzania siły nośnej podczas lotu drona. Wraz z upływającym czasem śmigła mogą stracić swój kształt i mieć wpływ na wydajność. Z tego powodu powinieneś pamiętać, aby przed każdym lotem kontrolować stan śmigieł. Jak to zrobić? Najlepiej przesuwać palec po całej długości ostrzy, aby sprawdzić, czy śmigło jest zniekształcone.

2

Przebarwienia

Nawet jeśli będziesz dbał o śmigła, obchodził się z nimi z największą ostrożnością, to i tak może zdarzyć się, że one stracą swój kolor. Jest to normalne, ponieważ promienie słoneczne podczas lotu uderzają w ich powierzchnię. I oczywiście estetyka nie jest tak istotna, ale problem dotyczy przede wszystkim trwałości. Jeśli dostrzeżesz przebarwienia, to możesz domyśleć się, że śmigła nie są tak sztywne jak były wcześniej. Jest to jednoznaczne z tym, że mogą szybko ulec uszkodzeniom – np. mogą pęknąć, czy nawet całkowicie się rozpaść. Najczęściej przebarwienia śmigieł można zaobserwować tylko wtedy, gdy są one bardzo stare. Gdy zatem dostrzeżesz zmianę ich koloru, to czym prędzej je wymień. 

3

Zmiana w hałasie 

Innym sygnałem, który powinien skłonić Cię do wymiany śmigieł, jest zmiana w hałasie. Wielu pilotów jest w stanie odróżnić swoje urządzenie od wielu innych właśnie na podstawie samego hałasu. Gdy zatem dostrzeżesz, że dron brzmi głośniej lub występują dźwięki, których wcześniej nie było, to rozważ wymianę śmigieł na nowy komplet. 

4

Brak reakcji

Na pewno doskonale wiesz, jak czuje się nowy dron. Nad takim urządzeniem można mieć precyzyjną kontrolę, a przede wszystkim zapewniona jest płynność lotu. Niestety wraz z upływem czasu i gromadzeniem godzin lotu, drony tracą responsywność. Czy to oznacza, że konieczna jest wymiana całego drona? Niekoniecznie! Zwykle wystarczy wymiana lub modernizacja zestawu śmigieł, aby zapewnić dronowi dodatkową zwinność. 

?

Jak często wymieniać śmigła drona?

Gdy wiesz już, kiedy powinieneś wymienić śmigła drona, możesz zastanawiać się, z jaką częstotliwością należy to robić. Zdaniem ekspertów najlepiej wymieniać je raz na 200 lotów lub 3 miesiące. Oczywiście jest to ogólne szacowanie i wiele zależy od rzeczywistej liczby godzin lotu, które poświęciłeś oraz ostatecznego stanu śmigieł. Dodatkowo jeśli zdarza Ci się latać agresywnie, to może być potrzeba częstszej wymiany śmigieł. 

Kiedy należy zmienić śmigło drona? Podsumowanie

Podsumowując, nie ma jednej konkretnej reguły dotyczącej wyrzucania śmigieł po konkretnej liczbie godzin lotu. To, czy nadają się do wymiany, zależy ostatecznie od ich stanu i tego, jak się czują. W prosty sposób możesz dowiedzieć się, czy śmigło drona nadaje się do wymiany, sprawdzając je przed każdym lotem. Pamiętaj, aby nie latać dronem, jeśli są one wyraźnie zdeformowane, ponieważ jest to niebezpieczne! Śmigła drona niezaprzeczalnie są istotnymi komponentami, zatem jeśli czujesz, że czas je wymienić, to po prostu to zrób!

Sprawdź naszą ofertę

Kiedy nadchodzi czas na wymianę śmigła drona, warto zajrzeć do sklepu internetowego KapitanDron, gdzie można znaleźć szeroki wybór dronów i wszystkich akcesoriów niezbędnych do ich obsługi. Dzięki szerokiej ofercie produktów w atrakcyjnych cenach, każdy fan dronów znajdzie tu coś dla siebie. Sprawdź teraz i ciesz się z nowego śmigła drona!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

DARMOWA DOSTAWA przy dowolnych zakupach w naszym sklepie internetowym.

Zwrot towaru

Bezproblemowy oraz prosty zwrot towaru w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.

Gwarancja dystrybutora

Wszystkie towary oferowane w naszym sklepie posiadają gwarancję dystrybutora.

SSL Bezpieczne zakupy

Wszelkie transakcje dokonywane w naszym sklepie są szyfrowane protokołem SSL.