Liczba osób, które w naszym kraju użytkują drona w celach hobbystycznych, przekracza obecnie 100 tysięcy. Podczas planowania wymarzonego wyjazdu, duża część z nich zastanawia się, czy zabranie urządzenia w podróż samolotem nie spowoduje problemów. Dowiedz się, jak przewozić drona samolotem, kiedy sam będziesz przemieszczać się drogą powietrzną oraz poznaj związane z tym najważniejsze procedury.
Dron w samolocie – co zrobić, zanim spakujesz drona?
Zanim spakujesz do walizki swojego drona, musisz się upewnić, że będziesz mógł go w ogóle używać. Niestety nie w każdym kraju będziesz miał możliwość uchwycenia malowniczych widoków z perspektywy podniebnej kamery.
Bezwzględny zakaz używania dronów dotyczy Kuby, Watykanu, Kirgistanu, a także Egiptu i Maroka, które są często wybieranymi na słoneczne wakacje kierunkami. W przypadku tych krajów, zdecydowanie lepiej nie ryzykować i zostawić swój sprzęt w domu – możesz mieć pewność, że zostanie on skonfiskowany, a niekiedy możesz go już nawet nie odzyskać. Lecąc do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Tunezji, Tajlandii, Iranu oraz chcąc odwiedzić niektóre rejony Japonii, musisz uzyskać pozwolenie na używanie drona.
Każdy z tych krajów ma w tej kwestii inaczej określone wymagania, dlatego też najlepszym wyjściem jest dokładne zapoznanie się z zasadami dotyczącymi użytkowania sprzętu w danym kraju, aby nie spotkać się z przykrą niespodzianką. Możesz dowiedzieć się o nich więcej między innymi na stronie rządowej kraju, do którego zmierzasz na wypoczynek.
Sprawdź też: Jak zarejestrować drona w Polsce w 2022 roku?
Przepisy lotnicze związane z zasilaniem
Chociaż dron sam w sobie może nie stwarzać żadnego zagrożenia, to jego baterie już tak. Najczęściej spotykane w tego typu urządzeniach jest zasilanie litowo-jonowe oraz litowo-polimerowe, które bez problemu można transportować samolotem, o ile ich pojemność wynosi maksymalnie 160 Wh.
Jeżeli nie znasz mocy posiadanych przez siebie baterii, możesz obliczyć ją przy pomocą wzoru: pojemność baterii (mAh) x napięcie (V) / 100 = watogodziny.
Według obowiązujących przepisów, w bagażu rejestrowanym mogą znaleźć się baterie litowo-jonowe, jednak wyłącznie wtedy, gdy będą one zamontowane w urządzeniu – przewożenie samych baterii jest niedopuszczalne.
Na wakacjach z pewnością będzie wiele atrakcji, które warto uwiecznić na zdjęciach przy pomocy drona, dlatego też dobrze jest wziąć ze sobą akumulatory zapasowe, które możesz przetransportować w bagażu podręcznym. Muszą być one jednak odpowiednio zabezpieczone na przykład na wypadek zwarcia.
Dron w samolocie – podsumowanie
Podsumowując – zanim zaczniesz zastanawiać się, w jaki sposób przewieźć drona samolotem, dokładnie sprawdź, czy na pewno będziesz mógł używać go w danym kraju. Następnie zawsze lepiej upewnić się, że linie lotnicze, które wybrałeś, na pewno nie widzą problemu w kwestii jego transportu.
Kiedy urządzenie posiada zamontowaną baterię, lepszą opcją będzie zabranie go do bagażu podręcznego, do którego spakować możesz również baterie zapasowe, uprzednio dokładnie je jednak zabezpieczając. Nie zapomnij też sprawdzić ich mocy, by nie okazało się, że przekracza ona dopuszczalny przez linie lotnicze limit.
Uwzględniając powyższe rady, możesz uniknąć przykrej sytuacji, jak konieczność skonfiskowania twojego drona lub zakaz wejścia na pokład samolotu z powodu niedopuszczalnych przedmiotów znajdujących się w bagażu. Znając wszelkie procedury związane z przewożeniem drona samolotem, będziesz mógł spokojnie zaplanować swoje zagraniczne wakacje.