problemy z dronami

Najczęstsze problemy z dronami – metody rozwiązywania problemów

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii dronów?

Nie będziemy ukrywać, zdecydowana większość awarii tych urządzeń wynika po prostu z ich upadku z większej wysokości. Gdy kupisz pierwszego drona w swoim życiu, może to być wynikiem Twoich błędów w pilotażu. 

To z tego powodu warto na początek postawić na tańszy sprzęt. Nie jest on zbyt funkcjonalny, ale za to jego strata nie będzie bardzo bolesna.

Jednak pamiętaj, że nauka pilotażu to nie wszystko. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z dronami, powinieneś wiedzieć, jak o nie dbać, aby uniknąć przykrych sytuacji w przyszłości. Z tego powodu prezentujemy kilka typowych problemów, które mogą doprowadzić do utraty kontroli nad dronem.

Sprawdź: Jaki dron na początek? Jakiego drona wybrać?

1

Problem z kontrolą drona spowodowany uszkodzonymi śmigłami

Z tym spotykają się przede wszystkim osoby mniej doświadczone lub regularnie „latające” w zamkniętych pomieszczeniach. Śmigła to newralgiczny element drona. Nawet drobne pęknięcie jednej łopatki może szybko przerodzić się w poważniejszą awarię. Pamiętaj, że śmigła obracają się z ogromną prędkością.

Jeśli tylko w coś uderzysz w trakcie lotu, koniecznie sprawdź, czy żaden z wirników nie uległ uszkodzeniu. Najczęściej jest to element wymienny, a więc w razie problemów możesz zamontować nowy. Dbając o stan śmigieł, zmniejszysz ryzyko, że dron spadnie na ziemię z dużej wysokości.

Warto zawsze posiadać zapasowe akcesoria do dronów.

2

Problem ze złapaniem sygnału GPS

Wiele lepszych urządzeń ma wbudowane moduły GPS, które ułatwiają lokalizację drona. Niestety, jeśli korzystasz z niego w zamkniętym budynku, sprzęt może nie połączyć się z satelitami. Gdy dron nie jest najprostszym urządzeniem, małą zabawką dla dziecka, koniecznie korzystaj z niego na otwartej przestrzeni. Latanie w domu jest niebezpieczne dla wszystkich mieszkańców.

3

Źle skalibrowany kompas

To kolejny powód, dla którego powinieneś unikać latania dronem w mieszkaniu. Kompas, tak ważny dla stabilnego lotu, jest niezwykle podatny na pole elektromagnetyczne. Przelatywanie w pobliżu większych głośników, telewizora czy radia może doprowadzić do jego roztrojenia i pojawienia się przekłamań.

Gdy korzystasz z urządzenia na otwartej przestrzeni, koniecznie unikaj lotów w pobliżu linii wysokiego napięcia. One także generują silne pole elektromagnetyczne i mogą uszkodzić Twojego drona.

4

Brak obrazu z kamery na dronie

Lepsze modele tego sprzętu latającego wyposażone są w kamery. Dzięki nim można nie tylko fotografować widoki, ale także odlatywać dronem na dalsze odległości. Gdy znika on z pola widzenia, można nim nadal sterować, korzystając z obrazu rejestrowanego przez kamerę pokładową.

Z doświadczenia wiemy, że częstym powodem uszkodzenia drona jest właśnie brak komunikacji. Obraz nagle znika, operator nie wie, co się dzieje i wystarczy moment, aby ze sprzętem stało się coś złego. Często przyczyną tego stanu rzeczy jest zaniedbanie regularnej kontroli połączeń. Sprawdzaj przed każdym lotem, czy wszystkie przewody są prawidłowo podłączone.

5

Funkcja Return To Home może uszkodzić drona!

Paradoksalnie specjalna funkcja, która ma uchronić drona przed upadkiem na ziemię, może przyczynić się do jego uszkodzenia. Chodzi o Return To Home (RTN), czyli specjalny algorytm, który automatycznie kieruje urządzenie do miejsca, z którego wystartował. To wygodne rozwiązanie, gdyż teoretycznie wystarczy naciśnięcie jednego przycisku na kontrolerze, aby dron wyszedł z opresji.

Funkcja ta sprawdza się jednak wtedy, gdy sprzęt jest w miarę blisko i przede wszystkim nie ma przed sobą żadnych przeszkód. Tak, wiele dronów nie potrafi wykrywać ryzyka kolizji. Co to oznacza? Po uruchomieniu funkcji RTN sprzęt poleci dokładnie w linii prostej do miejsca swojego startu. Jeśli na tej trasie znajduje się przeszkoda, zapewne w nią uderzy.

Używaj więc tej funkcji z rozwagą i w ostateczności, tylko wtedy, gdy wszystkie inne sposoby przywrócenia kontroli nad sprzętem zawiodły.

6

Dron nie wraca do swojego punktu startu

Czas na jeszcze jeden problem związany z funkcją RTN, o której wspomnieliśmy wcześniej. Drony korzystają z systemu GPS. W momencie startu z ziemi zapisują swoją lokalizację w formie współrzędnych. Gdy uruchomisz RTN, sprzęt zacznie wracać do tego punktu, kierując się aktualną lokalizacją GPS.

Niekiedy zdarza się, że dron wróci do zupełnie innego miejsca. Dzieje się tak wtedy, gdy z jakichś powodów straci połączenie GPS. Wtedy, po jego przywróceniu, może przypisać sobie nowy punkt startowy i wracać do niego. Z tego powodu unikaj latania w mocno zurbanizowanym terenie, staraj się wychodzić na otwartą przestrzeń.

Sprawdź też: Gdzie można latać dronem – kto może latać dronami i na jakich zasadach?

7

W pełni naładowany akumulator to podstawa

Nagminnym błędem niedoświadczonych operatorów dronów jest niepilnowanie stanu naładowania baterii. Zawsze utrzymuj stan akumulatora na poziomie 100%. Jeśli jest on dużo niższy, nie łudź się, że energii starczy jeszcze na długo. Czas działania drona na jednym ładowaniu jest zależny od różnych czynników. Jeśli ostatnio akumulator starczał na 20 minut, a masz 50% pojemności, to nie znaczy, że podziała jeszcze przynajmniej 10 minut.

8

Unikaj latania w miejscach, gdzie są inne drony

Nie masz doświadczenia w pilotażu takich urządzeń? W takim razie staraj się unikać miejsc, w których już są osoby latające swoimi dronami. Niezwykle często dochodzi do zderzeń w powietrzu, które niestety zazwyczaj kończą się uszkodzeniem obu maszyn. Jeśli tylko możesz, wybierz się do odosobnionego miejsca i tam szlifuj umiejętności pilotażu.

9

Brak opanowania kontroli nad dronem

Na koniec ważna porada – zanim zaczniesz dalekie loty, poznaj dokładnie strony swojego drona! Choć brzmi to absurdalnie, urządzenia te często mają symetryczną formę. Mniej doświadczonym osobom trudno określić, gdzie jest przód i tył oraz lewa i prawa strona. Wynikające z tego pomyłki w sterowaniu bardzo często kończą się lądowaniem na różnych przeszkodach. Poćwicz więc sterowanie swoim dronem i naucz się dokładnie rozpoznawać jego strony.

Co zrobić, kiedy dron uległ awarii?

jaki dron dla dziecka

Doszło do niebezpiecznego zdarzenia i Twój latający pojazd miał bliskie spotkanie z twardym obiektem? Nie panikuj, być może nic złego się nie stało! Pierwsze, co musisz zrobić, to poszukać swojego drona. Jeśli odleciałeś nim daleko, zlokalizowanie go może niestety zająć trochę czasu.

Gdy już namierzysz sprzęt, zacznij od jego wyłączenia i koniecznie odepnij złącze akumulatora. W tym momencie przychodzi czas na oględziny stanu technicznego oraz czyszczenie. Podejdź do tego rzetelnie, a jest duża szansa na to, że Twoje urządzenie odżyje i posłuży Ci jeszcze długi czas.

Gdy masz już drona w ręku, wykonaj następujące czynności:

usuń z obudowy wszystkie zanieczyszczania, odwracaj drona na różne strony i wytrzepuj z niego piach oraz inne rzeczy, które mogły się dostać do różnych części,
trzymając drona do góry nogami, delikatnie zacznij kręcić ręką jego śmigłami. W ten sposób usuniesz pozostałe zanieczyszczenia. Jeśli masz taką możliwość, przedmuchaj wszystko sprężonym powietrzem albo chociaż swoimi ustami,
skoro masz już przed sobą śmigła, upewnij się, że nie są połamane albo popękane (jeśli zauważysz uszkodzenie, koniecznie wymień takie śmigło, zanim uruchomisz drona),
musisz sprawdzić również pozostałe elementy obudowy. Szukaj głębokich zadrapań, pęknięć czy braków. Niestety każde takie uszkodzenie może zaburzyć idealne wyważenie sprzętu, co utrudni kontrolowanie go w locie,
upewnij się, że śmigła nie mają żadnych luzów,
sprawdź, czy bateria oraz jej złącze nie są uszkodzone mechanicznie.

Sprawdź dodatkowe wyposażenie drona po upadku

Jeśli masz drona z kamerą, a nawet gimbalem do niej, po upadku musisz zweryfikować również te elementy. Zanim ocenisz, czy kamera działa, poszukaj, czy nie ma na niej żadnych uszkodzeń. Tak samo podejdź do gimbala. Upewnij się, że pracuje płynnie, bez przeskoków i wszystkie elementy są na swoim miejscu. Działanie kamery sprawdzisz oczywiście po połączeniu się z dronem.

Po przejściu wszystkich tych etapów możesz podjąć próbę uruchomienia drona. Gdy zadziała, wykonaj tylko krótki lot próbny, a następnie podłącz baterię do pełnego naładowania. Dopiero w takim stanie możesz robić poważniejsze testy.

Co zrobić, jeśli dron nie chce się uruchomić lub latanie nim jest praktycznie niemożliwe? Najlepiej oddaj takie urządzenie do profesjonalnego serwisu. Pamiętaj, że upadek raczej będzie oznaczać utratę gwarancji, a więc nie masz co liczyć na darmową naprawę.

Najczęściej spotykane problemy związane z działaniem dronów

Na koniec zaprezentujemy krótką listę typowych usterek oraz sposobów ich usunięcia we własnym zakresie. Jeśli poniższe kroki nic nie zmienią, drona niestety musisz zanieść do naprawy lub zakupić nowego.

awarie dronów
Usterka
Możliwe przyczyny
Metody rozwiązania
Brak komunikacji z dronem
Słaba bateria, nieprawidłowo ustawione drążki pilota (pozycja startowa), niesparowanie pilota z dronem.
W dronie naładuj akumulator, natomiast w pilocie zamontuj nowe baterie. Sparuj kontroler, ustaw jego drążki w pozycji zerowej i spróbuj ponownie uruchomić drona.
Nie ma żadnej reakcji na pilota
Najczęściej jest to efekt wyładowanych baterii, obecności innego nadajnika w pobliżu lub nieprawidłowo wyciągniętej anteny.
Zacznij od wymiany baterii i zmiany miejsca, w którym sterujesz dronem. Upewnij się również, że antena pilota jest wysunięta do końca.
Nie da się utrzymać drona w jednej pozycji w czasie lotu
Urządzenie wymaga ponownej kalibracji.
Sposób przeprowadzenia kalibracji znajdziesz w instrukcji dostarczonej przez producenta drona.
Od razu po starcie dron się przewraca
Podczas montażu śmigła zostały umieszczone nieprawidłowo lub w złych miejscach.
Skorzystaj z instrukcji obsługi, zdemontuj śmigła i zamontuj je ponownie, zgodnie z zaleceniami producenta.
Problemy z leceniem do przodu
Często jest to efekt wielu kolizji, po których elektronika drona ulega rozkalibrowaniu.
Znajdź instrukcję obsługi urządzenia i przeprowadź kalibrację od nowa.

Pamiętaj, że często dron nie chce działać z tego powodu, że miejsce startu jest nieprawidłowe. Lepsze urządzenia mają żyroskopy i dlatego lądowisko musi być idealnie płaskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

DARMOWA DOSTAWA przy dowolnych zakupach w naszym sklepie internetowym.

Zwrot towaru

Bezproblemowy oraz prosty zwrot towaru w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.

Gwarancja dystrybutora

Wszystkie towary oferowane w naszym sklepie posiadają gwarancję dystrybutora.

SSL Bezpieczne zakupy

Wszelkie transakcje dokonywane w naszym sklepie są szyfrowane protokołem SSL.