licencje na drony obraz 1

Licencje na drony – jakie wyróżniamy?

Uprawnienia na drona były pewnym zaskoczeniem dla użytkowników w 2021 roku w Polsce. Rzecz, która przez długi czas była uważana za zabawkę, nagle wymaga uprawnień i rejestracji. Kiedy potrzebne są uprawnienia na drony? Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, czym jest licencja na drona, jakie licencje na drony wyróżniamy, kiedy jest niezbędna, a także jak ją zdobyć. Zachęcamy do lektury!

znak zapytania ikona

Licencja na drona – co to?

Licencja na drona to uprawnienia wydawane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, który uprawnia pilota do wykonywania lotów zarobkowych za pomocą drona, takich jak wykonywanie zdjęć, wideo, fotogrametria, pomiary czy loty badawcze. 
Co  to oznacza? Nic innego jak to, że osoby, które używają drona w celach zarobkowych muszą posiadać licencję. Do organów upoważnionych do kontroli wspomnianego dokumentu zalicza się Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Jakie wyróżniamy licencje na drona w Polsce?

W Polsce obowiązują następujące rodzaje licencji na drony:

  1. Licencja na operowanie dronem w celach rekreacyjnych (klasa A1) – uprawnia do korzystania z drona wyłącznie w celach rekreacyjnych, z zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa i ostrożności.

  2. Licencja na operowanie dronem w celach gospodarczych (klasa A2) – uprawnia do korzystania z drona w celach zarobkowych, pod warunkiem spełnienia dodatkowych wymogów technicznych i bezpieczeństwa.

  3. Licencja na operowanie dronem w celach profesjonalnych (klasa B) – uprawnia do korzystania z drona w celach zarobkowych, w szczególności do wykonywania zdjęć i nagrań filmowych. Wymaga posiadania dodatkowych kwalifikacji i odpowiedniego przeszkolenia.

  4. Licencja na operowanie dronem w celach specjalnych (klasa C) – uprawnia do korzystania z drona w celach zarobkowych, w szczególności do wykonywania lotów w trudnych warunkach atmosferycznych lub w obszarach ograniczonego dostępu. Wymaga posiadania dodatkowych kwalifikacji i odpowiedniego przeszkolenia.

Czy każdy musi mieć licencję na drona? 

Osoby, które uwielbiają drony, często zadają sobie pytanie, czy do każdego drona potrzebne są uprawnienia? W końcu nie ukrywajmy, iż w ostatnich latach drony były popularnymi prezentami dla dzieci i nastolatków. Jak to zatem jest? Jeśli masz lekkiego drona o konstrukcji do 249 g, to nie musisz się niczym przejmować (nie potrzebujesz żadnej licencji ani rejestracji) chyba że zdecydujesz się wlecieć w obszar zastrzeżony, chroniony ustawą. Inną sytuacją jest to, gdy korzystasz z drona w celach zarobkowych. Wówczas niezależnie od tego, ile waży dron, trzeba posiadać uprawnienia.

Drony, na które nie potrzeba żadnych uprawnień możesz znaleźć w naszym sklepie internetowym
VISUO-XS809HW

Kiedy uprawnienia na drona są potrzebne?

Wspominaliśmy już wcześniej, że przede wszystkim wtedy, kiedy wykorzystujemy drona w celach zarobkowych.

Zdecydowana większość modeli dronów dostępnych w sklepach należy do kategorii otwartej. Jest to jednoznaczne z tym, że są one uwzględnione w przepisach o konstrukcjach do masy startowej 25 kilogramów. Według tego prawa nie można stracić drona z zasięgu wzroku – ustawodawca na potrzeby legislacji określił jako 120 metrów od najbliższego punktu na ziemi. 

Co więcej, w przepisach znajduje się również informacja, że należy poruszać się dronem w bezpiecznej odległości od innych osób – 30 m. To oznacza, iż praktycznie nie wolno latać w takich miejscach jak np. centrum miasta. Odległość ta jest nieco większa w przypadku konstrukcji ważących od 9 do 25 kg (kategoria dronów A4), które można pilotować w odległości minimalnej 150 m od ludzi i zabudowań. 

Niemniej ważne jest to, że latanie dronem bez uprawnień (a czasem nawet z nimi) nie jest dozwolone nad obiektami objętymi strefą zakazu lotów, a więc m.in. nad portami morskimi, lotniczymi, ujęciami wody, muzeami, bankami, kopalniami. 

Jeśli zależy nam na wykonywaniu lotów nad niektórymi z powyżej wymienionych obiektów, to trzeba uzyskać kategorię szczególną, bądź nawet certyfikowaną. Tylko z nimi istnieje możliwość latania np. nad parkami narodowymi. Nawet w takich przypadkach nierzadko trzeba starać się o pozwolenia na przelot nad wskazanym obszarem. Co warto wiedzieć: takie loty to mały procent wszystkich tras, które pokonują drony na terenie Polski. 

Istotna informacja: ta informacja może zainteresować zwłaszcza rodziców. Chodzi bowiem o to, iż osoba pilotująca drona nie musi posiadać licencji, jeśli lot jest realizowany w asyście osoby z uprawnieniami do pilotażu drona.

Rejestracja dronów – jak wygląda?

Równie ważna jest rejestracja obiektów latających w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Przez bardzo długi czas była ona precyzyjnie dopracowywana, ale w końcu zostały wprowadzone konkretne regulacje.

W przypadku konstrukcji nieprzekraczającej 250 gramów (niezależnie od tego, czy to konstrukcja własna, zabawka, czy też nie) nie ma konieczności rejestracji. Inne konstrukcje muszą być konieczne rejestrowane. Jak to zrobić? Jest to bardzo proste – wystarczy, że wpiszesz numer drona na specjalnej platformie. Jest ona całkowicie darmowa. Nieco inaczej to wygląda w przypadku cięższych konstrukcji, bowiem wówczas konieczne jest okazanie odpowiedniej licencji, a więc niezbędne jest szkolenie na drona. 

Gdy zdarza Ci się latać wyczynowo bądź wykorzystujesz drona do pracy, to wiedz, że masz możliwość wykupienia ubezpieczenia OC przed szkodami, które możesz spowodować. Tego typu poręczenie dla amatora to koszt w okolicach 100 zł za rok, choć pamiętaj, że w zależności od różnych gwarancji, czy zagrożeń specjalnych koszt ten może pójść mocno w górę, lecz mimo to zdecydowanie warto rozważyć takie zabezpieczenie. 

Jak zdobyć licencję na drona? Warunki odbycia kursu

Jesteś zainteresowany odbyciem kursu i zdobyciem licencji na drona oraz zastanawiasz się, na czym to wszystko polega? W takiej sytuacji musisz wiedzieć, że konieczne jest ukończenie 18 lat i posiadanie aktualnych  badań lekarskich. Takie szkolenie w celu uzyskania świadectwa kwalifikacji operatora drona (UAVO) odbywa się w jednym z certyfikowanych prywatnych ośrodków. Kurs trwa kilka dni, a dokładniej zwykle od trzech do pięciu dni. Istotne jest to, że nie trzeba mieć żadnego doświadczenia, czy nawet posiadać własnego drona, aby móc przystąpić do szkolenia. 

Uprawnienia na drona to konieczność, jeśli chodzi o loty komercyjne, w których dron znajduje się poza zasięgiem wzroku pilota, a także podczas używania dronów profesjonalnych. Bez szkolenia istnieje jedynie możliwość odbywania lotów rekreacyjnych.

Sprawdź nasze popularne kategorie w sklepie internetowym

Latanie dronem bez licencji a możliwe kary

Za latanie dronem bez licencji grożą różne kary, najczęściej po prostu mandaty pieniężne, natomiast wysokie kary finansowe są właściwie najmniej poważnymi konsekwencjami związanymi z ignorowaniem obowiązujących regulacji. Jeśli wskutek tego dojdzie do sytuacji, w której będzie istniało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzkiego, to możliwą karą jest ograniczenie lub nawet pozbawienie wolności. Pamiętajmy, aby latać dronem rozsądnie i zachowywać wszelkie środki ostrożności.

Licencje na drony – podsumowanie

Jeśli posiadasz drona do 250g, to wiedz, że jest to w pełni legalny dron bez uprawnień. W takiej sytuacji nie musisz rejestrować urządzenia w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Wszystko jednak się zmienia wraz z rozmiarem drona i jego dodatkowymi funkcjami. Gdy zainwestowałeś w drona z kamerą o masie powyżej 250 g, to konieczna jest rejestracja. Szkolenia i licencje w wypadku lotów rekreacyjnych nie są obowiązkowe, choć na pewno warto je rozważyć. 

Co natomiast, gdy pracujesz z dronem i zbierasz na nim dane lub zdjęcia? Wówczas potrzebna jest licencja. Jeśli waga drona jest większa niż 250 g, to niezbędne jest zarejestrowanie urządzenia. Czasem konieczne może okazać się nawet specjalne szkolenie w celu zdobycia certyfikatu. 

Cóż, nie da się ukryć, iż drony na pewno wciąż będą popularnym pomysłem na prezenty dla osób w różnym wieku. Jednak obecnie ich wybór musi być szczególnie przemyślany, bowiem w innym wypadku można narobić dużych problemów osobie, którą chcemy obdarować. W naszej ofercie dostępnych jest mnóstwo różnych modeli dronów, zatem na pewno znajdziesz odpowiednie urządzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

DARMOWA DOSTAWA przy dowolnych zakupach w naszym sklepie internetowym.

Zwrot towaru

Bezproblemowy oraz prosty zwrot towaru w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.

Gwarancja dystrybutora

Wszystkie towary oferowane w naszym sklepie posiadają gwarancję dystrybutora.

SSL Bezpieczne zakupy

Wszelkie transakcje dokonywane w naszym sklepie są szyfrowane protokołem SSL.