filmowanie dronem wskazowki

Filmowanie dronem – jak zrobić świetne ujęcia dronem?

Każda osoba, które chce nagrywać filmy z lotu ptaka, powinna zapoznać się z kilkoma pomocnymi wskazówkami. Ich wdrożenie w życie jest bardzo proste. Wystarczy dosłownie odrobina praktyka, aby filmowanie dronem było znacznie lepsze. Oczywiście w tym celu niezbędne są odpowiednie ustawienia aparatu takie jak np. balans bieli, ale nie tylko to się liczy. Zapoznaj się z naszymi 10 wskazówkami dotyczącymi filmowania dronem i z dnia na dzień popraw filmowanie z powietrza!

Daj sobie czas na naukę – nie śpiesz się

Jedna z najważniejszych wskazówek, którą należy jak najszybciej wdrożyć w życie, mówi, że trzeba dać sobie czas na naukę. Nie ma sensu się śpieszyć. Zanim rozpoczniesz przygodę związaną z filmowaniem, powinieneś zapoznać się ze wszelkimi dostępnymi informacjami dotyczącymi filmowania z powietrza. Bardzo ważne jest to, aby doskonale poznać swój aparat – dzięki temu filmowanie będzie szło nam coraz lepiej. Istnieje wiele kursów fotografii, z których warto korzystać. Pomocne są też nagrania lotnicze, które warto obejrzeć. Ucz się i baw – a po pewnym czasie zostaniesz mistrzem filmowania dronem!

Sprawdź też: Nauka latania dronem – jak latać dronem?

Zanim zaczniesz filmować, zaplanuj to!

Mimo że czasem ciężko coś zaplanować, to jednak warto! Fakt faktem czasami po prostu nie chcemy – bowiem spontaniczność jest także fajna, ale jeśli zależy Ci na nagraniu filmu, który będzie wyjątkowy, to powinieneś wszystko dobrze zaplanować. Zanim więc wyruszysz na filmowanie, to powinieneś zadać sobie kilka ważnych pytań. Oto one:

 • Co zamierzam filmować? Może to być praktycznie wszystko, lecz ważne są konkrety – sceneria, ludzie, a może jakieś wydarzenie odbywające się w mieście?
 • Jaka jest/będzie pogoda? Kręcenie filmu w niekorzystnych warunkach to nie najlepszy pomysł. Może lepiej przełożyć to na inny dzień?
 • Jaki jest poziom naładowania sprzętu? Zanim udasz się w miejsce, w którym zamierzasz nagrać film, musisz zadbać o to, aby cały sprzęt był naładowany. Dobrym pomysłem będzie także zabranie ze sobą części zamiennych.
 • Jak dostanę się na miejsce? Ustal rodzaj transportu. Zamierzasz jechać autem? W takim razie koniecznie zainteresuj się poziomem oleju, wody, a także czy koło zapasowe ma pełne ciśnienie.
 • Jakie będą najlepsze warunki oświetlenia? Powinieneś ustalić ustawiania kamery lotnicze, filtry itd.
 • Zjedz coś. Chcesz nagrać wyjątkowy film? W takim razie musisz coś zjeść. Uwierz – na pusty żołądek ciężko będzie Ci stworzyć zadowalające nagranie.

Zrelaksuj się i skoncentruj

Najprawdopodobniej nie uda Ci się nagrać wyjątkowego filmu, jeśli podczas nagrywania będziesz się martwił jakimiś problemami lub myślał o rzeczach kompletnie niezwiązanych z filmowaniem. Dlatego też, jeśli chcesz, aby film był taki jak chcesz, to musisz oczyścić swój umysł przed rozpoczęciem filmowania. Zadbaj o relaks i koncentrację. Wtedy możesz mieć praktycznie pewność, że film będzie taki, jaki chcesz!

Nie lataj zbyt szybko

Oczywiście czasem nie możemy zastosować tej wskazówki – np. w sytuacji, gdy nagrywamy wydarzenie sportowe. Aczkolwiek zazwyczaj naszym obiektem filmowania jest zupełnie co innego, dlatego wtedy należy pamiętać o tym, aby nie latać zbyt szybko. Dzięki temu nagranie na pewno będzie fantastyczne, bowiem nic nie zostanie pominięte, a na nagraniu będzie widoczne wszystko to, co najważniejsze.

Zadbaj o płynne i powolne startowanie

Nie każdy użytkownik drona o tym wie, ale sterowanie dronem powinno być delikatne i płynne. Przyczynia się to do tego, że filmowanie dronem jest znacznie prostsze. Pamiętaj, że jeśli chcesz przyspieszyć lub zwolnić, to powinieneś robić to stopniowo – niegwałtowanie. W ten sposób uzyskasz najlepsze ujęcia z lotu ptaka.

Wykorzystuj inteligentne tryby lotów

Obecnie zdecydowana większość dronów pochodzących od producentów takich jak np. DJI posiada inteligentne tryby lotu. Przykładowe tryby takie jak Follow Me Orbit, czy Waypoint Navigation umożliwiają całkowite skupienie się na kamerze. Jednym z ciekawszych modeli jest DJI Mavic 2 Pro i Zoom, który ma interesujące inteligentne tryby filmowania takie jak:

 • Rakieta – umożliwia wznoszenie drona z kamerą skierowaną w dół,
 • Dronie – latanie w tył i do góry z kamerą skierowaną na dany obiekt,
 • Circle – okrążanie konkretnego celu,
 • Helix – daje możliwość lotu do góry po spirale wokół celu,
 • Asteroid – umożliwia zobaczenie ziemi z perspektywy asteroidy,
 • Boomerang – dron okrąża swoją pozycję, a następnie powraca tą samą drogą,
 • Dolly Zoom – leci w tył i do góry i dostosowuje powiększenie, dzięki czemu obserwowany obiekt pozostaje bez zmian podczas zmiany tła.
Oczywiście tego typu inteligentne tryby lotów dostępne są również w innych dronach, np. marki Hubsan

Ucz się od najlepszych

Aby być najlepszym, przede wszystkim trzeba się uczyć. Dlatego też, aby filmowanie dronem było coraz lepsze, to warto zapoznać się ze zdjęciami lotniczymi, a także obejrzeć filmy, które możemy znaleźć m.in. na YouTube. Jest to właściwie jeden z lepszych sposobów nauki – uczenie się od mistrzów.

Filmuj w odpowiednich warunkach

Nie możesz zapominać o tym, że aby nagrać wyjątkowy film, to muszą panować odpowiednie warunki pogodowe, które niestety nie są zależne od nas. Nawet najlepsze drony do filmowania nie poradzą sobie w trudnych warunkach. Dlatego też planując filmowanie, uwzględnij pogodę. Najlepsze warunki do filmowania to pogodne lub też pochmurne dni, gdy nie wieje zbyt mocny wiatr. Poza tym musisz pamiętać, że:

 • nie zaleca się latania, gdy pada deszcz, czy jest mgła,
 • gdy jest bardzo zimno, istnieje duże prawdopodobieństwo zamarzania rekwizytów, a więc lepiej wtedy zrezygnować z filmowania,
 • silny wiatr jest powodem, dla którego także powinniśmy przenieść filmowanie dronem na inny dzień,
 • jeśli już musisz latać, gdy są nie najlepsze warunki, to lataj korzystając z autonomicznych trybów lotów np. nawigacja po punktach drogi.

Sprawdź też: Gdzie można latać dronem – kto może latać dronami i na jakich zasadach? 

Unikaj ryzyka

Czy latają dronem, da się uniknąć niebezpiecznych sytuacji? Nie jest to proste, ale jest to możliwe. Wystarczy zapoznać się z kilkoma najczęstszymi sytuacjach, w których możemy utracić drona.

Jedną z nich jest lot przez wąskie szczeliny. Często jest to dobry pomysł na rewelacyjny film, aczkolwiek nierzadko w takich sytuacjach dochodzi do różnych zderzeń, w wyniku których nasz dron może potrzebować kosztownej naprawy czy nawet wymiany na nowy sprzęt. Należy więc się zastanowić, czy warto tak ryzykować?

Latanie po lesie to również niezbyt dobry pomysł. Mimo że film z takiego miejsca może być również świetny, to jednak łatwo go rozbić w lesie. Częstym problemem jest też utrata połączenia z pilotem. Tutaj znowu pojawia się pytanie – czy warto?

Nie zaleca się również latania w pobliżu terenów łowieckich, bowiem istnieje spore ryzyko zestrzelenia. Nie powinniśmy również latać w strefach zakazu lotów, ponieważ z jakiegoś powodu zostanie one zakazane. Złym pomysłem jest także latanie podczas deszczu, czy innych niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Kup taniego drona i wypróbuj!

Na rynku dostępnych jest wiele modeli dronów. Niektóre drony profesjonalne kilkanaście tysięcy, ale bez problemu znajdziemy dobre drony, których cena nie przekracza kilkuset złotych. Najczęściej są one wyposażone w kamery, dzięki którym możemy wypróbować filmowanie dronem. Nie ma sensu kupować drogiego drona na samym początku, bowiem nie wiemy, czy latanie dronem nas zainteresuje. W końcu nie każdy lubi tę formę rozrywki. Nie zwlekaj więc dłużej i już dziś wybierz odpowiedniego drona dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

DARMOWA DOSTAWA przy dowolnych zakupach w naszym sklepie internetowym.

Zwrot towaru

Bezproblemowy oraz prosty zwrot towaru w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.

Gwarancja dystrybutora

Wszystkie towary oferowane w naszym sklepie posiadają gwarancję dystrybutora.

SSL Bezpieczne zakupy

Wszelkie transakcje dokonywane w naszym sklepie są szyfrowane protokołem SSL.